more_horiz

Komunikacja pszczół. Nie tylko bzyczenie i taniec

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:21
– Nasilenie dźwięków jest powiązane z aktywnością rodziny i z pewnymi zachowaniami. Obserwacja czy podsłuchiwanie pszczół oznacza podsłuchiwanie całej okolicy – przyznaje prof. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie trwają badania nad zachowaniem owadów. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sushaaa/Shutterstock

pszczoły_1200.jpg
Miejski i wiejski żywot pszczół pod lupą naukowców

To nie pierwszy raz, kiedy badacze starają się podsłuchiwać i interpretować zachowanie pszczół. – Pierwszym sposobem komunikacji są feromony, królowa, wydzielając je, zachęca robotnice do pracy. Pszczoły są w stanie przekazywać sobie informacje, gdzie znajduje się pożywienie, wykonując specyficzny taniec. Są w stanie pokazywać kierunek i odległość, gdzie to pożywienie się znajduje – wyjaśnia Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. 


Posłuchaj
02:43 _PR3_AAC 2021_09_09-12-21-04 pszczoly.mp3 Gwarno jak w ulu. Jak porozumiewają się pszczoły? (Trójka do trzeciej)

shutterstock miod 1200.jpg
Nie tylko spadziowy, lipowy czy wielokwiatowy. Polacy pokochali miody

 

Naukowcy z Krakowa za pomocą specjalnej kamery obserwowali ruch skrzydeł owadów. Okazuje się, że pszczoły prowadzą "rozmowy" za pomocą wibracji. – Używając takiej specjalnej kamery, która rejestruje tysiące klatek na sekundę, jesteśmy w stanie obserwować, kiedy, jak długo i z jaką częstotliwością ruszają skrzydłami, tak jakbyśmy czytali z ruchu ust – opowiada prof. Adam Tofilski z Uniwersytetu Rolniczego, autor badań.   

Film 1. Ruch skrzydeł matki i robotnicy. Komunikacja wibroakustyczna pszczoły miodnej./Pasieka24

Jak dodaje badacz, komunikują się w ten sposób także trutnie, które w powszechnym mniemaniu są leniwe, samolubne, niezbyt rozgarnięte. W wyniku badań okazało się, że porozumiewają się przed opuszczeniem ula na lot godowy. – Komunikują się ze sobą, żeby wylecieć w większej grupie, bo wtedy jest bezpieczniej – wyjaśnia. 

DBAJMY O PSZCZOŁY - ŻYCIE PSZCZELEJ RODZINY/CDRBrwinow 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 12.12

gs

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem