more_horiz

Nowoczesne oprogramowanie dla studentów kryminalistyki. Jakie umiejętności doskonali?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 13:22
– To są dwa oprogramowania, które skupiają się na identyfikacji daktyloskopijnej i odtwarzaniu wyglądu osób, na podstawie opisu słownego, czyli tworzenie portretu pamięciowego. Forma pracy z tymi programami powoduje, że są niezwykle intuicyjne – ocenia inspektor Andrzej Bodzioch, były naczelnik laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock

oko laser 1200.jpg
Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Zdaniem Wojciecha Kozioła, studenta WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, na specjalizacji kryminalistyka i kryminologia oprogramowanie doskonale wspiera przygotowanie studentów do późniejszej pracy zawodowej, ale także dziś pozwala im na pogłębianie umiejętności. – Jako członkowie koła kryminalistyki i kryminologii mamy możliwość ćwiczenia technik identyfikacji kryminalistycznej m.in.  z zakresu daktyloskopii i traseologii (tzw. identyfikacji pośredniej – przyp. red.). Mogę tworzyć analizy i wniosku, które są przedstawiane i omawiane podczas studenckich konferencji naukowych – opowiada. 


Posłuchaj
03:47 _PR3_AAC 2021_09_10-13-22-06 oprogramowanie kryminalistyczne.mp3 Nowe oprogramowanie dla studentów kryminalistyki. Na czym polega jego unikalność? (Trójka do trzeciej)

 

nauka naukowiec laboratorium eskperyment 1200.jpg
Ekspert kryminalistyki - co może nam "powiedzieć" krew?

Jak zwraca uwagę Andrzej Bodzioch, tworzenie portretu pamięciowego nie jest zadaniem prostym. Nowy program pozwala na stworzenie portretu pamięciowego osobom bez przygotowania plastycznego, dzięki możliwości wyboru z zapisanych elementów i dostępowi do baz, gromadzących przykładowe fragmenty twarzy. 

– Jeżeli rysownik tworzący portret pamięciowy pokazuje ekran, na którym jest kształt twarzy najbardziej zbliżony do owalu czy podłużnego kształtu światkowi trudno określić proporcje. Program demonstruje pewną formę i od momentu, kiedy zostanie dokonana selekcja, czuwa już nad tym, aby zachowywać proporcje. Program ma zaimplementowane także kolory skóry, etniczność, co w kontekście transgraniczności naszego województwa ma ogromne znaczenie – zaznacza Andrzej Bodzioch.

Police sketches: How sketch artists make composite drawings/CBC News

Dzięki temu studenci będą w stanie odtworzyć wygląd osoby, zapamiętanej przez świadka. – Proces, który będzie zakończony jego pracą, doprowadzi do wskazania podobieństwa lub braku podobieństwa. My w naszym języku posługujemy się określeniem" zgodności indywidualnych cech w przypadku materiały dowodowego" – podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Szymon Taranda 
Data emisji: 10.09.2021
Godzina emisji: 13.22

gs

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem