Nowe dowody osobiste. "Kolejny krok ułatwiający życie"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe dowody osobiste. "Kolejny krok ułatwiający życie"
Stare i nowe dowody osobisteFoto: Milosz Kubiak/Shutterstock

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby próba wykorzystania tego dokumentu, w wyniku kradzieży czy próby podrobienia, była nieskuteczna. Jednostka dysponująca czytnikiem biometrycznym, czyli np. instytucje finansowe takie jak banki, a także urzędy będą w stanie natychmiast stwierdzić autentyczność dokumentu tożsamości – przekonuje ekspert do spraw bezpieczeństwa informacji inż. Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.


shutterstock_1894161508.jpg
Zhakuj mi furę, czyli cyberkradzieże samochodów

Jak zauważa kolejny z rozmówców Moniki Chrobak, wielu z nas od dawna używa danych biometrycznych. – Na co dzień używamy odcisków palców, przynajmniej większość osób, które posiadają smartfony. Przeważnie skłania je do tego szybkość obsługi i zapisują swoje linie papilarne w  urządzeniu mobilnym. Na dowodzie osobistym, jeśli mamy odcisk palca połączony z naszym zdjęciem, to mamy sto procent pewności, że to dana osoba – zaznacza ekspert do spraw bezpieczeństwa IT Wojciech Bobak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Jak dodaje, dochodzi tutaj do pewnego naruszenia naszej prywatności, bo "przekazujemy kolejne dane, które może nie do końca chcielibyśmy przekazywać", ale to rozwiązanie ma szansę zapewnić nam większe bezpieczeństwo i uniemożliwić zaciągnięcie na nas kredytu, gdyby doszło do kradzieży naszego dokumentu tożsamości.


Posłuchaj

3:02
Dane biometryczne w dowodach osobistych., czyli wygoda i bezpieczeństwo (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Dyskryminacja przez sztuczną inteligencję? UE: potrzebny ludzki nadzór i silne prawo
haker cyberatak cybeprzestępczość 1200.jpg

 


Inż. Igor Protasowicki zwraca uwagę, że wiele krajów europejskich, jak  Estonia, Finlandia, Szwecja, korzystało już z tego typu rozwiązań. – Są to rzeczy, które się sprawdzają i ułatwiają życie codzienne obywateli. Możemy wykorzystać dane biometryczne do otwierania pomieszczeń, dostępu do naszych danych, aplikacji niektórych banków – wylicza. 

Jednak wykorzystując dane biometryczne czy udostępniając nasze dane, musimy zachować czujność. – Zwracamy uwagę na to, jakie dane udostępniamy. Jeżeli w sieci zobaczymy formularz, który zmusza nas do tego, żebyśmy wprowadzili numer PESEL na stronie internetowej, gdzie dokonujemy np. zakupu odzieży, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Powinniśmy być czujni na to, co i gdzie wprowadzamy i jednak cenić naszą prywatność – zaznacza Wojciech Bobak. 

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odwzorowaniem podpisu właściciela  będą obowiązywać od 7 listopada 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 11.10.2021
Godzina emisji: 13.24

gs

Polecane