Jak pachną zabytki? Sprawdzą to naukowcy z Polski i Słowenii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak pachną zabytki? Sprawdzą to naukowcy z Polski i Słowenii
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Bee Bonnet

Nie tylko wygląd obiektów muzealnych ciekawi zwiedzających oraz naukowców. Polsko-słoweński zespół badaczy rozpoczął realizację projektu, którego celem jest stworzenie i rozwój Międzynarodowej Biblioteki Zapachów Obiektów Muzealnych. Na czym polega inicjatywa i jak będzie przebiegać proces? 

Naukowcy chcą sprawdzić, jak pachną... obiekty muzealne. Jednym z dzieł, które poddane zostaną analizie, będzie słynna "Dama z gronostajem". – Obraz ten jest przykładem, że obiekt malarski może pachnieć nie tylko farbą. Jest on bowiem namalowany na desce z drzewa orzechowego. Będzie nas zatem interesował zapach emitowany od tyłu obrazu. Przednia część, czyli lico, to przede wszystkim zapach farb i substancji chemicznych, użytych do stworzenia dzieła. W stu procentach nie jestem jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy to jedyne zapachy. Dopiero wyniki przeprowadzanych przez nas badań powiedzą nam, czym jeszcze pachnie "Dama..." – wyjaśnił profesor Tomasz Sawoszczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.  

Posłuchaj

8:40
Naukowcy sprawdzają, jak pachną zabytki (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Poznać zapachy

– W ramach działań przewidujemy odtworzenie zapachów towarzyszących zabytkom. Będzie miało to miejsce w sposób chemiczny, poprzez zmieszanie różnych lotnych związków organicznych, które dadzą zapach bezpieczny dla człowieka. W trakcie prowadzenia prac planujemy także przeprowadzić ankietę wśród zwiedzających. Jesteśmy ciekawi, czy tego typu zapach rozpylany w miejscu ekspozycji jest dla nich atrakcyjny, czy jest to jednak forma, która nie uprzyjemnia im pobytu w muzeum – tłumaczył gość "Trójki do trzeciej". 

Inicjatywa 

– Poprzez projekt chcemy wesprzeć osoby niewidome. W przypadku "Damy z gronostajem" są one w stanie dotknąć kopii, wykonanej metodą 3D. Teraz będą mogły poczuć także zapach, na który są znacznie bardziej wyczulone – powiedział. 

– Głównym efektem końcowym będzie stworzenie Biblioteki Zapachów Obiektów Muzealnych wyjątkowych dla polskiego i słoweńskiego dziedzictwa kulturowego. Chcemy zachować receptury dla przyszłych pokoleń tak, by w przyszłości mogły one skorzystać z biblioteki i sprawdzić, jak zmieniły się zapachy obiektów na przestrzeni lat – usłyszeliśmy. 

Biblioteka zapachów 

– Taka biblioteka jeszcze nie istnieje. To zupełna nowość. Chcemy stworzyć ją od podstaw wspólnie ze słoweńskim zespołem. Będzie ona funkcjonowała pod nazwą Odotheka – zaznaczył profesor. – Podobny projekt realizowaliśmy dwa lata temu. Badaliśmy wtedy skład zapachowy 23 krakowskich kościołów – dopowiedział. 

Analizie poddanych zostanie dziesięć obiektów muzealnych o zróżnicowanej historii. Naukowcy przeanalizują ich zapachy oraz ocenią ich historyczne znaczenie.  

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Tomasz Sawoszczuk (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
Data emisji: 18.10.2021
Godzina emisji: 13.30

zch

Polecane