more_horiz

Ferie. Czy to dobry czas, żeby dziecko zostało samo w domu?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:38
Ferie to czas nie tylko wypoczynku, ale też rodzicielskich dylematów. Większość dzieci choć część czasu wolnego od zajęć szkolnych spędzi w domu. Czy to dobry czas, by zostawić je w domu same albo pozwolić iść samodzielnie do kolegi, koleżanki czy na zajęcia w domu kultury? 
Pomocna w ocenie, czy dziecko dojrzało do kroku w samodzielność, jest obserwacja tego, jak organizuje ono swój wolny czas
Pomocna w ocenie, czy dziecko dojrzało do kroku w samodzielność, jest obserwacja tego, jak organizuje ono swój wolny czasFoto: Shutterstock/Soloviova Liudmyla
  • Różne podejście rodziców. Jak przygotować dzieci do samodzielności?
  • Kiedy dziecko jest gotowe, żeby zostać samemu w domu?
  • Prawne aspekty samodzielności dzieci. Jakie regulacje obowiązują?

W rozmowie z Kubą Witkowskim pani Małgorzata przyznała, że zdarza się, iż w wyjątkowych przypadkach córki zostają w domu same, ale nigdy nie na dłużej niż godzinę. Dziewczynki wiedzą, że gdyby coś się stało, mają natychmiast pobiec do zaprzyjaźnionej sąsiadki. – Mamy córki: 6 i 8 lat i mam bardzo duże obawy w puszczaniu ich samych gdziekolwiek. Na tę chwilę nie wychodzą same, nawet ta starsza sama nie chodzi do sklepu. Natomiast staramy się je przyzwyczajać stopniowo, żeby robiły samodzielnie zakupy. Czyli jeśli idę z nimi do sklepu, to zostaję przed, a one wchodzą same – opowiada mama. 

Inaczej wygląda to w domu pani Joanny, mamy czwórki dzieci. – Wędrują jak najbardziej: do sklepu, nie tylko tego osiedlowego, ale poza osiedlem również, na przystanek autobusowy – mówi kobieta. Odkąd skończyły 5. rok życia, zdarza się, że zostają w domu same. – Mają przykazane, że nie mogą rozpalać ogniska czy brać do ręki ostrych rzeczy. Mają się bawić – przyznaje. 

Czy to już? Kiedy dziecko jest gotowe na kolejny krok w samodzielność

Ferie to czas, kiedy wielu rodziców staje m.in. przed takim dylematem, czy jest już czas, że dziecko może zostać samo w domu czy samo pójść do sklepu lub do kolegi. – Najprostszy test to jest dom – tłumaczy Maria Walter Kochel, psychotraumatolog dziecięcy. Podpowiedzią dla rodziców jest zachowanie dziecka. – Jeśli chce się pobawić, to czy jest bardziej zdecydowane i wie, że chce się pobawić konkretną zabawką, czy oczekuje, że ktoś za nie podejmie decyzję? Nie podpowie, tylko udzieli wsparcia i podejmie decyzję za nie – opisuje rozmówczyni Kuby Witkowskiego. 

To rodzice systematycznie przygotowują dziecko do takich sytuacji. – Dziecko potrzebuje poczucia, że wie, co ma zrobić w danej sytuacji, jaką ma podjąć decyzję. Tego uczy rodzic – podkreśla psychotraumatolog. 

Samo poza domem. Prawne zapisy dotyczące samodzielności 

Dojrzałość psychiczna dziecka do pozostania samemu w domu to tylko jeden z aspektów tej sytuacji. Jak wygląda ona od strony prawnej? – Wysłanie dziecka na przykład do sklepiku osiedlowego, gdzie istnieje ryzyko, że może się ono poruszać po drodze publicznej, a ma mniej niż siedem lat, stanowi wykroczenie – wyjaśnia adwokat Arkadiusz Szymański z Kancelarii Zemła Szymański. Wyjątkiem są strefy zamieszkania znajdujące się dość często na zamkniętych osiedlach i osiedlowych ulicach, tam każde dziecko ma prawo się poruszać. 

Czytaj także:

Co zaś z zostawaniem samodzielnie w domu? – Zasadą jest, że małoletni, który nie ukończył 13. roku życia, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzone przez siebie szkody, ta odpowiedzialność spoczywa na rodzicach – dodaje prawnik. 


Posłuchaj
04:13 _PR3_AAC 2022_01_18-13-38-20 ferie samodzielność dzieci .mp3 Nie tylko ferie. Kiedy i jak uczyć dzieci samodzielności? (Trójka do trzeciej)

 

Czy mimo naszych obaw pozwalać na rosnącą samodzielność dzieci? – To jest bardzo ważne, bo nieraz rodzice przekazują dzieciom w ten sposób swoje własne niepokoje i lęki – przestrzega Maria Walter Kochel

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 13.38

gs

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem