more_horiz

Nordic walking: sport dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 13:46
Polska stała się potęgą nordic walkingu. Coraz więcej widać osób maszerujących z kijkami, coraz więcej jest organizowanych imprez poświęconych właśnie temu sportowi. W piątek, 17 czerwca, w Kopalinie w gminie Choczewo, rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Nordic Walkingu. Na trzydniowej imprezie pojawią się m.in. Marko Kantaneva, który jako pierwszy opisał nordic walking, oraz mistrz świata i mistrz olimpijski w chodzie, Robert Korzeniowski. Oprócz emocji sportowych organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji.
Nordic walking jest prosty i łatwy: takie jest przynajmniej wrażenie. Jednak kiedy dostajemy do rąk kijki  odpowiednio dobrane do naszego wzrostu, nie za długie, nie za krótkie  i idziemy na zajęcia z instruktorem, to się okazuje, że ta koordynacja nie zawsze jest taka, jak byśmy chcieli
Nordic walking jest prosty i łatwy: takie jest przynajmniej wrażenie. Jednak kiedy dostajemy do rąk kijki – odpowiednio dobrane do naszego wzrostu, nie za długie, nie za krótkie – i idziemy na zajęcia z instruktorem, to się okazuje, że ta koordynacja nie zawsze jest taka, jak byśmy chcieliFoto: shutterstock/niktalena
  • W Mistrzostwach Świata w Nordic Walkingu rozgrywanych w Kopalinie weźmie udział ok. 900 zawodników z czterech kontynentów i 12 krajów
  • Nordic walking wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Znany był tam pod nazwą Sauvakävely, co oznacza "marsz z kijkami". Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantanevy z 1997 r.

Wszechstronna aktywność fizyczna

– Nordic walking to bardzo dobra, wszechstronna forma aktywności fizycznej dla każdego. Dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę ze sportem, bądź dla osób, które chcą poprawić kondycję, wyszczuplić sylwetkę, wrócić z formą po ciężkim dla nas okresie covidowym. Polecamy ją właściwie wszystkim pacjentom: od najmłodszych lat do późnego wieku – tłumaczy fizjoterapeuta Paweł Kolnec. – Nordic walking ma bardzo szeroki wpływ na cały nasz organizm: wzmacnia nasze serce, płuca, czyli układ krążeniowo-oddechowy, pozwala nam zadbać o sylwetkę, utracić zbędne kilogramy... Naprawdę jest szeroki wachlarz możliwości, dlatego jest rewelacyjną formą aktywności fizycznej – zachęca.

Warto posłuchać instruktora

Nordic walking jest prosty i łatwy: takie jest przynajmniej wrażenie. Jednak kiedy dostajemy do rąk kijki – odpowiednio dobrane do naszego wzrostu, nie za długie, nie za krótkie – i idziemy na zajęcia z instruktorem, to się okazuje, że ta koordynacja nie zawsze jest taka, jak byśmy chcieli. Ale dwa-trzy zajęcia z instruktorem i już chodzimy prawidłowo – wyjaśnia Krzysztof Walczak z fundacji chodzezkijami.pl, współorganizator tegorocznych Mistrzostw Świata w Nordic Walkingu.

– Takich zajęć jest coraz więcej: zazwyczaj wystarczy wyszukać na stronie miejscowego OSiR-u. I często na takich zajęciach można wypożyczyć kijki, nie trzeba ich kupować. To ważne, bo często się zdarza, że osoby, które zaczynają, przychodzą z nieprawidłowymi kijkami: kijkami trekingowymi. Nie zwracają uwagi, że tam jest zupełnie inny pasek. I tak naprawdę tym paskiem, rękojeścią te kijki się różnią – wskazuje. – W trekingu chodzi o to, że wchodzimy pod jakąś górę, schodzimy, na plecach mamy duży ciężar i to jest asekuracja, żeby nam było łatwiej, żeby się nie przewrócić przy zejściu lub wejściu. A w nordicu mamy pełną pracę rąk, dłoń powinna być otwierana i zamykana: zamykana przy biciu, otwierana przy biodrze lub nawet wyprowadzamy rękę za biodro i wtedy mamy pełny ruch – tłumaczy.

Przeczytaj także


Mistrzostwa nad brzegiem Bałtyku

Mistrzostwa Świata w Nordic Walkingu, które odbędą się w nadmorskim Kopalinie w gminie Choczewo, to największa impreza tego typu: weźmie w niej udział blisko 900 zawodników z 12 krajów położonych na czterech kontynentach. Eliminacje na dystansie 5 i 10 km rozegrane zostaną w sobotę (18 czerwca), natomiast finały na dystansie 5, 10 oraz 21 km – w niedzielę (19 czerwca). Trasa wiedzie m.in. tuż obok linii brzegowej Bałtyku, więc zawodników będzie chłodzić morska bryza...


Posłuchaj
08:11 TROJKA Trojka do trzeciej 2022_06_17 13-46-19.mp3 Mistrzostwa Świata w Nordic Walkingu (Trójka do trzeciej)

 

Posłuchaj
05:54 TROJKA Trojka do trzeciej 2022_06_17 14-24-10.mp3 Nordic walking - wszechstronny i dla każdego (Trójka do trzeciej)

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Krzysztof Walczak (chodzezkijami.pl, współorganizator Mistrzostw Świata w Nordic Walkingu), Paweł Kolnec (fizjoterapeuta)
Data emisji: 17.06.2022
Godzina emisji: 13.46, 14.24

pr

Zobacz także

Zobacz także