Jakie drobnoustroje zamieszkują nasze miasta?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie drobnoustroje zamieszkują nasze miasta?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Készítet

Na podstawie materiału zebranego z podeszwy buta można stwierdzić z około 90-procentową pewnością, z jakiego miasta pochodzi jego właściciel. Właśnie powstał katalog mikroorganizmów dużych aglomeracji.

Okazuje się, że miejskie środowiska posiadają swój niepodrabialny molekularny skład  do takiego wniosku doszli naukowcy z międzynarodowego konsorcjum badającego mikroby, których pełno jest w przestrzeni miejskiej. Badanie zostało przeprowadzone w 60 miastach na całym świecie, Polskę reprezentował Kraków.


Posłuchaj

3:42
Bogactwo miejskiego świata mikrobiomu (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Jeśli mamy próbkę z jakiegoś miasta, które znajduje się w bazie, jesteśmy w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, skąd ta próbka pochodzi  mówi prof. Paweł Łabaj z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


dentysta przeswietlenie stomatolog gabinet Shutterstock 1200.jpg
Przełom w stomatologii? Wynalazek krakowskich naukowców usprawni regenerację kości po usunięciu zębów

A wszystko zaczęło się sześć lat temu w Nowym Jorku. Doktor Christopher Mason chciał zbadać świat drobnoustrojów w metrze. Pobrał próbki, przeanalizował je, a wnioski zaskoczyły samego naukowca, ponieważ badanie ujawniło bogactwo nieznanych wcześniej nauce mikrobów.  

 Znaleźliśmy bardzo osobliwy, by nie powiedzieć dziwny, organizm rozsiany po całym mieście. Taki, który znajduje się w arktycznych wodach. Okazało się, że stacja metra była kiedyś podtopiona na skutek huraganu. I mimo upływu lat znikome ilości mikroorganizmu pozostały w mieście  opowiada Christopher Mason i dodaje, że pozostałości mikrobów można znaleźć również w jedzeniu, na przykład w pizzy.

Mapping the Bacteria in the NYC Subway / Wall Street Journal

Wyniki badań mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju również innych dziedzin, takich jak kryminalistyka.  Od ponad roku Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego bierze udział w projekcie razem z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, w ramach którego budujemy mapę mikrobiomu w Polsce  mówi prof. Paweł Łabaj, który jest przekonany, że badania mogą w znaczący sposób pomóc w policyjnej pracy.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 08.06.2021
Godzina emisji: 11.24

Polecane