more_horiz

Burze, śnieżyce, wichury – co jeszcze nas czeka tej zimy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 08:16
W poniedziałek 17 stycznia, przez całą Polskę, z północy na południe, przetaczała się burza śnieżna z błyskawicami, której towarzyszył bardzo silny, porywisty wiatr. To była największa zimowa wichura od lat. Jednak coraz częściej jesteśmy świadkami tego typu zjawisk, które stwarzają poważne zagrożenie dla ludzi.
W poniedziałek 17 stycznia przechodzący przez całą Polskę front atmosferyczny wyrządził sporo szkód
W poniedziałek 17 stycznia przechodzący przez całą Polskę front atmosferyczny wyrządził sporo szkódFoto: PAP/Marcin Bielecki
  • Zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej gwałtowne i coraz mniej przewidywalne
  • Wczorajszym gwałtownym opadom śniegu i krupy śnieżnej towarzyszyły wyładowania atmosferyczne i bardzo silny wiatr, który wiał z prędkością do 120 km/h nad morzem i nawet 195 km/h w górach!
  • Uszkodzonych jest ponad pół tysiąca domów, setki tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu, kilka osób jest rannych

Niezwykła intensywność

– Przez Polskę przeszedł aktywny front atmosferyczny, a przed nim napłynęło nieco cieplejsze, zawierające sporo wilgoci powietrze. Przy tym froncie wystąpiły silne ruchy wznoszące mas powietrza do góry i w efekcie właśnie formował się taki system burzowy – tłumaczy klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego Artur Surowiecki, członek stowarzyszenia SkyWarn Polska – Polscy Łowcy Burz. – My to określamy "linia szkwału" bądź "liniowy układ konwekcyjny". To on sprawił, że pojawiły się bardzo silne wyładowania atmosferyczne oraz wiatr miejscami powodujący poważne szkody – dodaje.

– Mieliśmy na terenie Polski zarejestrowanych około 7000 wyładowań atmosferycznych: w styczniu tak pokaźna liczba zdarza się rzadko. Na ogół są burze, podczas których mamy kilka, kilkanaście, czasami kilkadziesiąt wyładowań atmosferycznych. Więc można powiedzieć, że jak na zimę faktycznie miały dużą intensywność – ocenia.


Niespodzianki pogodowe

Okazuje się jednak, że może być jeszcze gorzej. – Jeśli do Polski przed nadejściem takiego chłodnego frontu atmosferycznego napłynie bardzo ciepłe powietrze, a tak właśnie było m.in. 15 lat temu, jest ryzyko, że obok burz, wyładowań, silnych porywów wiatru może pojawić się nawet trąba powietrzna – ostrzega Artur Surowiecki. – To jest naprawdę wyjątkowo rzadkie zjawisko, które faktycznie może nas zimą zupełnie zaskoczyć – stwierdza.

Przeczytaj także


Natomiast nie dostrzega nic zaskakującego w fakcie obserwowania zorzy polarnej nad Bałtykiem. – Zorze wcześniej też występowały, ale obieg informacji nie był tak szybki, jak obecnie – wyjaśnia. – W internecie są zamieszczane prognozy dotyczące występowania zórz polarnych, więc każdy zainteresowany tym zjawiskiem może zapoznać się z taką prognozą i przygotować się na obserwację tego pięknego spektaklu na niebie – zachęca.Posłuchaj
05:58 TROJKA Pora na Trojke 2022_01_18 08-16-31.mp3 Gwałtowne zjawiska pogodowe staja się coraz powszechniejsze (Pora na Trójkę)

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Artur Surowiecki (klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego, członek SkyWarn Polska)
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 8.16

pr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem