more_horiz

Ceremonia wręczenia Oscarów już po raz 94. Na co się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 08:30
Już po raz 94., w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu. W Los Angeles wręczone zostaną Oscary. Czego mogą spodziewać się fani kina? Czy będą zaskoczeni tegoroczną formułą?
Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbywa się po raz 94. w historii
Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej odbywa się po raz 94. w historiiFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Oscary to nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak donoszą komentatorzy zza oceanu, forma ceremonii znana fanom kina z ostatnich dekad zostanie utrzymana również w tym roku. – Pomimo kosmetycznych zmian i eksperymentów z prowadzącymi i gospodarzami, Oscary w dużej mierze zakorzeniły się w tradycji. Jak podkreśliła jedna ze stacji, to produkcja wydarzenia na miarę XX wieku, tak jakby zapomniano, że przed szklanym ekranem są już widzowie XXI stulecia – relacjonował ze Stanów Zjednoczonych Jan Pachlowski.

– Mimo że na widowni zasiądzie mniej gości, niż w ubiegłych latach, wrócić ma zwykła, pocovidowa normalność. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, że aż osiem kategorii uznano za mniej ważne, a statuetki dla ich zwycięzców zostaną wręczone jeszcze przed oficjalną galą. Wideo z tego wydarzenia zostanie następnie wmontowane do transmisji. Wielu krytyków tej decyzji uważa, że to posunięcie Akademii wyraźnie pokazuje, że "świat filmu wartościowany jest na tych ważniejszych i mniej ważnych" – mówił korespondent Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Polskie akcenty w Hollywood

– W tym roku nie zabraknie też polskich akcentów w postaci Janusza Kamińskiego nominowanego za zdjęcia do obrazu "West Side Story" oraz krótkometrażowego filmu "Sukienka" – przypomniał Jan Pachlowski. Korespondent rozmawiał z reżyserem tego obrazu Tadeuszem Łysiakiem. – To wspaniałe. Można powiedzieć, że polskie kino kwitnie. Mamy wielu młodych twórców. Cieszę się i jestem wdzięczny dyrektorowi PISF-u, który wpiera młodych. Warto dać dojść im do głosu. Ich kino nie rozlicza się z historią, a opowiada o rzeczach współczesnych i energicznych. To jest nam teraz bardzo potrzebne – podsumował reżyser.

Slash ft. Myles Kennedy & The Conspirators - Crazy Train (Live)/WARSZAWSKA SZKOŁA FILMOWA

Posłuchaj
06:52 PR3 2022_03_26-07-18-10.mp3 Przygotowanie do 94. ceremonii wręczenia Oscarów. Relacja z Los Angeles (Pora na weekend/Trójka)

 

W przygotowaniu do gali – Joachim Trier i jego twórczość 

– Jednym z najbardziej docenionych przez Akademię Filmową w tym roku europejskich twórców jest Joachim Trier. Jego najnowszy film "Najgorszy człowiek na świecie" ma szanse na zdobycie aż dwóch statuetek. Już teraz w sieci można zapoznać się z wcześniejszą twórczością reżysera – zachęcał Ryszard Jaźwiński.

– Chcieliśmy przypomnieć widzom lub zapoznać ich z twórczością tego młodego norweskiego reżysera. Cenię go za wrażliwość w filmach. W sieci można już obejrzeć trzy jego filmy: "Głośniej od bomb"  szalenie nowojorski film z międzynarodową obsadą, "Oslo, 31 sierpnia"  melancholijną opowieść pełną piekielnie trafnych obserwacji oraz "Telma"  film, który imponuje pod względem efektów wizualno-dźwiękowych – zapraszała Marlena Wilcan z platformy kin studyjnych.

Posłuchaj
03:44 PR3 2022_03_26-07-50-26.mp3 W przygotowaniu do gali – Joachim Trier i jego twórczość (Fajny film/Trójka)

 

Noc Oscarowa w Trójce

Relacje z nocnej gali, sylwetki wszystkich nagrodzonych oraz komentarze na gorąco i opinie ekspertów zaprezentuje Program 3 Polskiego Radia, który zaplanował specjalny, czterogodzinny blok "Noc Oscarów w Trójce". Na filmowe emocje prosto z Hollywood zaprasza Ryszard Jaźwiński. Początek o godz. 2.00 w nocy.

***

Tytuły audycji: Zapraszamy na weekendFajny film
Prowadzą: Tomasz MiaraRyszard Jaźwiński
Autor relacji: Jan Pachlowski
Gość: (
Marlena Wilcan, z platformy kin studyjnych)
Data emisji: 26.03.2022
Godziny emisji: 7.18, 7.50

zch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem