more_horiz

Orły za 14-letni wysiłek. Rozdano Polskie Nagrody Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:41
"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" – te dwa filmy zostały najbardziej docenione podczas gali rozdania Orłów. Prestiżowe nagrody branży filmowej wręczono 21 czerwca w Warszawie, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
Agnieszka Ścibor i Mariusz Wilczyński na gali Orłów 2020
Agnieszka Ścibor i Mariusz Wilczyński na gali Orłów 2020Foto: PAP / Marcin Obara

Film Jana Holoubka, "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", był zdecydowanym faworytem tegorocznych Orłów. Ostatecznie obraz zebrał 7 statuetek: za najlepszą reżyserię, główną rolę kobiecą (Agata Kulesza), główną rolę męską (Piotr Trojan), drugoplanową rolę męską (Jan Frycz), charakteryzację (Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska) oraz montaż (Rafał Listopad). Dodatkowo Holoubek został uznany za "odkrycie roku".

– Jednak, mimo że zdobył mniej statuetek, największym zwycięzcą tegorocznych Orłów okazał się film Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta", pełnometrażowa animacja. To pierwszy taki przypadek w historii – mówił Ryszard Jaźwiński, filmowy ekspert Trójki.


Posłuchaj
06:17 2021_06_22-10-44-37 PR3 Trójka przed południem Orły 2020.mp3 Ryszard Jaźwiński o Orłach 2020 (Trójka przed południem)

 

Prace nad filmem "Zabij to i wyjedź z tego miasta" trwały aż 14 lat. W tej bardzo osobistej opowieści o czasie i przemijaniu można usłyszeć głosy legend polskiego kina, takich jak Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek czy Andrzej Wajda.

– Zazwyczaj filmy animowane robi się w ten sposób, że gdy są już napisane dialogi i narysowane postacie, to na koniec przychodzą aktorzy i dogrywają głos. Mnie zależało, żeby uchwycić starszych aktorów, którzy byli reżyserami mojej wyobraźni i wrażliwości, gdy byłem dzieckiem. Zacząłem od Ireny Kwiatkowskiej i wtedy zorientowałem się, jak wiele dają ci aktorzy, jak bardzo zainspirowali mnie i cały zespół w kreowaniu postaci – opowiadał Mariusz Wilczyński, odbierając Orła w kategorii najlepszy film. W swoim przemówieniu reżyser dziękował całej ekipie, m.in. producentce Agnieszce Ścibior.

– To jest film, który powstał z potrzeby serca reżysera i wiele osób nam po drodze powiedziało, że może tam powinien pozostać, bo jest zbyt szczery, zbyt trudny, zbyt wyłamuje się z norm filmowych. Na szczęście spotkaliśmy też ludzi, którzy w niego uwierzyli już na etapie projektu i wspierali nas przez te 14 długich lat. Emocjonalna reakcja widzów pozwala nam wierzyć, że ta praca miała sens – mówiła z kolei Agnieszka Ścibior.

Film Wilczyńskiego zdobył łącznie 4 Orły. Jednym z nich został uhonorowany pośmiertnie Tadeusz Nalepa, którego muzyka rozbrzmiewa w tle tej wyjątkowej animacji.

Zwiastun filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" , źródło: YouTube / Kino Helios Polska

Wśród pozostałych laureatów Orłów 2020 znaleźli się m.in. Kinga Preis (drugoplanowa rola kobieca w "Jak najdalej stąd") oraz Piotr Sobociński Jr. i Michał Englert (ex aequo za zdjęcia do filmów "Jak najdalej stąd" i "Śniegu już nigdy nie będzie"). Nagrodę za osiągnięcia życia otrzymał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do filmów i seriali. Za najlepszy filmowy serial fabularny uznano "Króla" Jana P. Matuszyńskiego, Orzeł Publiczności przypadł zaś w udziale filmowi "Sala samobójców. Hejter" w reżyserii Jana Komasy.

kc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem