more_horiz

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Darmowy listopad"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:50
Już po raz dziesiąty Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania, a także udziału w spotkaniach edukacyjnych w ramach akcji "Darmowy listopad". Na gości czekają dzieła z zamkowej kolekcji, wśród nich obrazy Rembrandta oraz Matejki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Thomas Wyness

Na co warto zwrócić uwagę? – To przede wszystkim nasza ekspozycja zamkowa, apartamenty Wielki i Królewski. Najciekawsza część zamku została udostępniona bezpłatnie dla publiczności w każdym wieku. Jesteśmy czynni od wtorku do niedzieli, wystarczy przyjść, odebrać wejściówkę i wejść na trasę zamkową. A tam już kilka atrakcji: przede wszystkim sławne obrazy Rembrandta. Pamiętajmy, że są tylko trzy obrazy tego malarza w Polsce, z czego dwa właśnie w Zamku Królewskim w Warszawie – mówi Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie, i dodaje, że można oglądać także dzieła z XVIII wieku. – To obrazy Bacciarellego i Canaletta, ale także XIX-wieczne malarstwo historyczne, m.in. Jana Matejki – wymienia gość Trójki.


Posłuchaj
06:22 TROJKA Trojka przed poludniem Darmowy listopad 2021_11_03-11-41-25.mp3 "Darmowy listopad" na Zamku Królewskim w Warszawie (Trójka przed południem)

 

– W Sali Tronowej przygotowaliśmy małą niespodziankę. Wszyscy wiedzą, że Zamek Królewski jest odbudowany, są w niego wkomponowane relikty oryginalnego zamku, i właśnie jeden z takich elementów, bardzo dla nas ważny, cenny, jest prezentowany w Sali Tronowej. Chodzi o orła z zaplecka królewskiego tronu. Orły te miały niesamowitą historię, były zamówione przez Stanisława Augusta jako dekoracja. Zaplecek zdobiło 86 orłów, które niestety w czasie pożogi wojennej zaginęły. Hans Frank w październiku 1939 roku podobno osobiście je zrywał i rozdawał swoim oficerom. Poszukiwania orłów trwały od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego, czyli od lat 70. Dopiero w latach 90. jeden został odnaleziony, pod spodem w języku niemieckim miał napis "pamiątka z Warszawy". Na podstawie tego jednego, który prezentowany jest w specjalnej gablocie, zostały odtworzone wszystkie pozostałe – opowiada Michał Sobieraj.

"Darmowy listopad" w Rezydencjach Królewskich - konferencja prasowa / Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Podczas "Darmowego listopada" na Zamku Królewskim zaplanowane zostały także wydarzenia edukacyjne – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. To m.in. 200 bezpłatnych lekcji muzealnych w ramach programu "Twoja najpiękniejsza lekcja historii", podczas których w ciekawy i zaskakujący sposób poruszone zostaną tematy związane z historią, sztuką i życiorysami wybitnych postaci. W niedziele natomiast odbywają się spotkania edukacyjne na wystawie czasowej "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego". Uzupełnieniem oferty stacjonarnej jest oferta online, w tym bezpłatne wykłady w ramach cyklu "Zamek dla maturzystów".

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Michał Sobieraj (kierownik Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie)
Data emisji: 3.11.2021
Godziny emisji: 11.41

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem