more_horiz

Biały miś z zakopiańskich Krupówek kończy 100 lat! Niezwykłe wydawnictwo urodzinowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 12:00
Białym miś to legenda Zakopanego. W w ramach akcji "Foto z misiem" udało się zgromadzić aż 900 zdjęć jego i turystów z różnych lat. Zebrany materiał posłuży inicjatorkom w napisaniu książki o postaci kultowego misia.
Zdjęcie z misiem to podstawa wielu wyjazdów do Zakopanego. Legendarna postać z Krupówek kończy w  tym roku 100 lat
Zdjęcie z misiem to podstawa wielu wyjazdów do Zakopanego. Legendarna postać z Krupówek kończy w tym roku 100 lat! Foto: Grzegorz Momot/PAP

– Zdjęcia z misiem robiono sobie nie tylko w Zakopanem, ale też w Rabce czy Krynicy górskie. Ponadto mamy zdjęcia z sopockiego molo, przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a także z dożynek zorganizowanych w Kielcach – wyliczała Aleksandra Krakowska, jedna z inicjatorek zbiórki pamiątkowych fotografii. 

– To jest bardzo społeczny projekt, który łączy wszystkie pokolenia. Ma też spory walor historyczny. Na zdjęciach widać bowiem stroje, okoliczności i minione epoki – dodała druga z organizatorek, Barbara Caillot.

Zdjęcie z misiem 

– Zakopiańskim misiem jestem już od dziesięciu lat. Do zdjęć muszę pozować delikatnie, żeby turyści nie powiedzieli potem, że miś jest nieelegancki. Najczęściej kładę im rękę na głowę lub przytulam. Miś jest dobrą postacią Zakopanego. To prawdziwa historia. Biały miś z Krupówek jest reklamą góralskiej gościnności i samego miasta – powiedział Marek Zawadzki, wcielający się w rolę misia. 

Książka wspomnień 

– Z Basią mamy na koncie już kilka wspólnych książek. Podczas prac nad jedną z nich zauważyłyśmy, że zdjęcia z misiem są obecne w wielu prywatnych archiwach na Podhalu. Uznałyśmy to za normalne. Gdy jednak pojechałyśmy do Sopotu i tam również widziałyśmy tego typu fotografie, stwierdziłyśmy, że  miś za nami krąży i musimy zmierzyć się z tym tematem – opowiedziała Aleksandra Krakowska

Jak podkreślają inicjatorki zbiórki zdjęć, premiera książki zaplanowana została na wiosnę tego roku. Do tego czasu, zebrane zdjęcia prezentowane są na specjalnej stronie internetowej. Każdy może je przejrzeć i zobaczyć, jak bardzo zmieniały się czasy. 


Posłuchaj
02:48 PR3 2022_01_28-11-48-36.mp3 Zakopiański miś na setkach fotografii (Trójka przed południem)

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 11.48

zch


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem