more_horiz

Ciało z brązu, pięści z kryształu: wystawa twórczości Ewy Rossano

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 11:45
W swoich rzeźbach łączy brąz ze szkłem i, przede wszystkim, z kryształem. To materiały o krańcowo odmiennych właściwościach, ale w pracach Ewy Rossano przezwyciężają sprzeczności i tworzą harmonijną całość ukazującą dwoistość egzystencji – życia i śmierci, ciała i ducha, siły i kruchości, radości i cierpienia.
Rzeźby Ewy Rossano
Rzeźby Ewy RossanoFoto: mat. prasowe
  • Ewa Rossano pochodzi z Wrocławia, tutaj też studiowała malarstwo, natomiast rzeźbę w Ecole Superieur des Art Decoratifs w Strasburgu. Mieszka we Francji.
  • Jest autorką statuetek, które otrzymują laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
  • Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Francji, Czechach, Anglii, Szwajcarii i Izraelu.

Kobieta delikatna i silna

– Ta wystawa powstawała przez kilka lat i jest zbiorem spotkań, podróży, zapisków, rozmów. To też opowieści, które później tworzą się pomiędzy publicznością, osobami a dziełami – mówi sama artystka. – To taka otwarta księga, którą będziemy pisać wspólnie z osobami, które przyjdą na wystawę we Wrocławiu czy później w Europie, czy na świecie. To będzie taka nasza wspólna opowieść – tłumaczy.

Przeczytaj także


– Ogólnie inspiruję się człowiekiem. Być może dlatego, że jestem kobietą i siebie znam najlepiej, są to kobiety. Inspiruje mnie postać kobieca, która widziana przeze mnie ma tyle gracji, delikatności i piękna, ale też siły i determinacji – zaznacza.

Rzeźby, które mówią więcej, niż słowa – wystawa Ewy Rossano/YouTube Wrocław TV 


Etiudy filmowe, czyli drugie życie rzeźb

Oprócz rzeźb i obrazów na wystawie są prezentowane filmy inspirowane dziełami Ewy Rossano. – Myślę, że te rzeźby aż się proszą o drugie życie. I tak stały się inspiracją do powstania etiud filmowych. Jedna z baletnicami, dwie z mimami, a czwarta z prawdziwymi bokserkami, bo i je mamy na wystawie – wylicza kuratorka wystawy Małgorzata Bruder. – Bokserki to połączenie czegoś cielesnego, mocnego, rzeczywistego i materialnego z eterycznością, duchowością, delikatnością – tłumaczy.

– Myślę, że to jest najbardziej charakterystyczna rzecz w pracach Ewy: bokserki, które ciało mają z brązu, ale pięści z kryształu – dodaje.

"Opowieści" Ewy Rossano w Muzeum Teatru we Wrocławiu/YouTube Telewizja Echo24


Wystawę dzieł Ewy Rossano "Opowieści" w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu można oglądać do 24 kwietnia.


Posłuchaj
03:44 TROJKA Trojka przed poludniem 2022_02_23 11-45-47.mp3 Wrocławska wystawa rzeźb i malarstwa Ewy Rossano (Trójka przed południem)

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna (Polskie Radio Wrocław)
Data emisji: 23.02.2022
Godzina emisji: 11.45

pr/kr

Zobacz także

Zobacz także