more_horiz

Sobiescy na Śląsku – królewski ród na wystawie we wrocławskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 14:30
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można obejrzeć Wystawę "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku". Jednym z jej najciekawszych eksponatów jest obraz "Madonna Sobieskich", pokazywany w oryginalnej postaci, na co dzień przysłoniętej pozłacaną aplikacją.
Madonna Sobieskich na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
"Madonna Sobieskich" na wystawie w Muzeum Narodowym we WrocławiuFoto: PAP / Maciej Kulczyński

U schyłku XVII w. do Oławy położonej nieopodal Wrocławia zawitał orszak dworski na czele z Jakubem Ludwikiem Sobieskim, najstarszym synem króla Jana III i Marii Kazimiery. Rodzice liczyli, że w przyszłości zostanie on sukcesorem korony, jednak stało się inaczej. Przeznaczeniem Jakuba nie był królewski pałac w Wilanowie, ale Oława, gdzie miał zostać księciem.

Tę i inne historie łączące sławną królewską rodzinę ze Śląskiem można poznać dzięki wystawie "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku", która miała swą premierę we wrocławskim Muzeum Narodowym 15 marca. – Na tej wystawie, która jest dość kameralna, udało nam się zebrać kilkanaście pamiątek po Sobieskich na Dolnym Śląsku. Pokazujemy je w kontekście mierzenia się syna Jakuba z legendą ojca, Jana III Sobieskiego – opowiadała w Trójce kurator wystawy Małgorzata Macura.

Posłuchaj
02:30 PR3 2022_03_23-11-15-35 sobiescy na ślasku.mp3 Małgorzata Macura o wystawie "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku" (Trójka przed południem)

Wśród eksponatów znaleźć można prywatne rzeczy Sobieskich, na przykład listy, które Maria Kazimiera pisała do syna. W jednym z nich królowa opisuje przygotowania do ślubu Jakuba z Ludwiką Kazimierą Radziwiłłówną, jedną z najbardziej pożądanych kobiet tamtych czasów.

Kwadrans z Madonną

Jedną z największych atrakcji wystawy jest pierwsza muzealna prezentacja "Madonny Sobieskich". Ten obraz, na co dzień znajdujący się w katedrze rocławskiej, jest symbolem pamięci o tym rodzie magnackim na Śląsku i zarazem obiektem kultu. W połowie XVIII wieku na płótno nałożono pozłacaną "sukienkę", która przesłania dużą część przedstawionej tam postaci. – Na wystawie obraz można zobaczyć bez wspomnianej aplikacji, więc to nie lada atrakcja. Na co dzień znajduje się on w ołtarzu bocznym i dostęp do niego jest dość ograniczony – mówiła kurator Małgorzata Macura.


Posłuchaj
02:06 PR3 2022_03_23-11-21-18 sobiescy na śląsku.mp3 Małgorzata Macura o "Madonnie Sobieskich" (Trójka przed południem)

 

Ekspozycję można oglądać w towarzystwie przewodnika, w ramach oprowadzania pod hasłem "15 minut z Madonną". Planowane są także wykłady z gościnnym udziałem specjalistów z Wilanowa, autorytetów w temacie rodziny Sobieskich. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu potrwa do 22 maja.

***

Tytuł audycji: Trójka przed Południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Małgorzata Macura (kurator wystawy "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku")
Data emisji: 23.03.2022
Godziny emisji: 11.15 i 11.21

kc

Zobacz więcej na temat: Marta Piasecka Trójka KULTURA

Zobacz także

Zobacz także