more_horiz

Święto kina nad jeziorem. Trwa Lubuskie Lato Filmowe

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 13:23
Kilkadziesiąt filmów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, trzy kategorie konkursowe, mnóstwo spotkań z ludźmi z branży filmowej, a na deser koncert poświęcony Marilyn Monroe – takie atrakcje przygotowali organizatorzy 51. edycji Lubuskiego Lata Filmowego, które w tym tygodniu odbywa się w Łagowie.
Na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie pojawi się m.in. Adam Woronowicz
Na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie pojawi się m.in. Adam WoronowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Lubuskie Lato Filmowe to najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce, działający od 1969 roku w miejscowości Łagów, nieopodal Świebodzina. Najnowsza, 51. edycja tej imprezy rozpoczęła się w minioną niedzielę, 26 czerwca, i potrwa równo tydzień. Konkursowe filmy rywalizują w trzech kategoriach: fabuł, dokumentów i krótkich fabuł. Łącznie w szranki staje 55 obrazów.

Festiwalowym seansom towarzyszą liczne spotkania z artystami i ludźmi z branży filmowej. – Wydaje mi się to mocną stroną tegorocznego festiwalu. Każdego dnia dwa-trzy spotkania z ludźmi, którzy naprawdę dużo znaczą w polskim filmie – mówił w Trójce organizator imprezy Grzegorz Potęga. Rozmówca Tomasza Miary podał przykład pokazanych w poniedziałek "Piosenek o miłości". Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem Tomaszem Habowskim, odtwórcą jednej z ról Andrzejem Grabowskim i należącym do ekipy filmowej Wiktorem Ejryszewem, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem i trwało 40 minut.

Co jeszcze przed nami?

Na widzów Lubuskiego Lata Filmowego czekają jeszcze m.in. takie obrazy, jak "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego, "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza i "Wszystkie nasze strachy" Łukasza Rondudy, który zdobył Orła na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Będą też filmy czeskie, i to takie, których nie mają w swoim repertuarze kina i serwisy streamingowe – m.in. przedpremierowy "Zatopek" David Ondříčka. Niemiecką kinematografię reprezentują pokazane w niedzielę "Wątpliwości".

Wśród zaproszonych gości, z którymi uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się osobiście, są Adam Woronowicz, Paweł Łoziński, Ryszard Brylski i Janusz Zaorski. W niedzielę w Łagowie pojawi się Sonia Bohosiewicz, która wystąpi w zamykającym festiwal koncercie "10 sekretów Marilyn Monroe" w amfiteatrze nad jeziorem Ciecz. – Myślę, że będzie to nie lada gratka dla wszystkich, którzy oprócz kina lubią też dobrą muzykę – mówił gość "Trójki przed południem".


Posłuchaj
05:54 TPP Lubuskie Lato Filmowe 2022_06_28-11-21-48.mp3 Rozmowa z Grzegorzem Potęgą o Lubuskim Lecie Filmowym (Trójka przed południem)

 

Laureatów nagród Lubuskiego Lata Filmowego – Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona – poznamy podczas gali, która odbędzie się w sobotę o godz. 21.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Grzegorz Potęga (organizator Lubuskiego Lata Filmowego)
Data emisji: 28.06.2022
Godzina emisji: 11.21

kc

Zobacz także

Zobacz także