more_horiz

Finlandia blisko wstąpienia do NATO. Jak zareaguje Rosja?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 15:00
Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie z inicjatywy Helsinek. Złożenie wniosku o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być ogłoszone jeszcze w ten weekend. – Inwazja Rosjan na Ukrainę wstrząsnęła Finami na tyle głęboko, że społeczeństwo uznało, iż dalsze pozostawanie w takiej swoistej szarej strefie jest nieskuteczne – skomentował w audycji "Świat do trzeciej" prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Finlandii Sanna Marin
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Finlandii Sanna MarinFoto: PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Finlandia złoży wniosek o akces do NATO


W sobotę 14 maja prezydent Sauli Niinistö połączył się telefonicznie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, by poinformować go o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Jak tłumaczył Władimirowi Putinowi prezydent Niinistö, bezpieczeństwo jego kraju pogorszyły rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa, domaganie się przez Moskwę, aby pewne kraje nie wstępowały do NATO, a następnie inwazja na Ukrainę. Złożenie wniosku o wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być ogłoszone jeszcze w ten weekend.

– To, co wydarzyło się po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wstrząsnęło Finami na tyle głęboko, że społeczeństwo uznało, iż dalsze pozostawanie w takiej swoistej szarej strefie bezpieczeństwa pomiędzy coraz bardziej agresywną Rosją a NATO, bez NATO-wskich gwarancji wynikających z Traktatu północnoatlantyckiego, jest z punktu widzenia narodu i państwa nieskuteczne – skomentował w audycji "Świat do trzeciej" prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


Czytaj także:


Wiano Finlandii – 1000 km granicy z Rosją i silna armia


Przy okazji ostatniej dyskusji o członkostwie Finlandii w NATO fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że korzyści z przystąpienia jego kraju do Sojuszu byłyby obustronne. Co Finlandia wniosłaby do NATO, oprócz liczącej ponad 1000 km granicy z Rosją?

– Wejście Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego w sposób naturalny domyka północną flankę. Do tej pory terytoria Finlandii stanowiły swego rodzaju klin między Norwegią, przysuniętą do zachodnich wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego, a głównym masywem lądowym. Takie położenie mogło np. ułatwić oskrzydlenie północnej Norwegii przez siły rosyjskie, operujące na terytorium Finlandii. Wejście Finlandii do NATO daje czynnik głębi strategicznej. Poza tym Finowie wnoszą w wianie szczególną milicyjną, ale mimo wszystko stosunkowo silną, sprawną, dobrze przygotowaną do działań obronnych armię – mówił w Trójce prof. Krzysztof Kubiak.

Jak zapowiedzieli Finowie, w razie potrzeby są w stanie postawić pod bronią, oprócz regularnych sił zbrojnych, 900 tys. ludzi. – W pierwszej kolejności Finowie przewidują mobilizację około 250 tys. żołnierzy, w następnej fali mobilizacyjnej kolejnych 250 tys. Liczba zarejestrowanych rezerwistów dziś sięga około 900 tys., choć plany obronne państwa przewidują czynne wykorzystanie, w przypadku stanu wyższej konieczności, około 500 tys. To jest armia z jednej strony opierająca się na modelu pospolitego ruszenia, czyli na modelu milicyjnym, ale z drugiej strony znakomita większość wszystkich żołnierzy pospolitego ruszenia ma za sobą zasadniczą służbę wojskową i okresy służby w rezerwie, w trakcie której wznawiano umiejętności wyniesione z zasadniczej służby wojskowej. Pobór i powszechność szkoleń rezerwistów stanowią o sile kadrowej armii fińskiej. Natomiast w ciągu ostatnich kilku lat Finowie bardzo mocno stawiali na rozwój obrony przeciwpancernej i przeciwlotniczej. Jest to armia szczególna strategicznie, o charakterze stricte obronnym. To niewątpliwie bardzo liczący się czynnik na północnej flance NATO – wyjaśnił rozmówca Marcina Strzałkowskiego.


Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii


Jak na przystąpienie Finlandii do NATO może zareagować Rosja? Na razie reakcja jest głównie słowna, choć doszło już do wstrzymania dostaw rosyjskiego prądu do Finlandii. Oficjalnie chodzi o brak zapłaty za energię dostarczoną w maju, ale trudno nie odczytać tego w kontekście decyzji Finów z ostatnich dni.

– Finowie, dokonując tego wielkiego zwrotu po agresji rosyjskiej na Ukrainę, musieli liczyć się z tego rodzaju działaniami. Zapewne zostały one skalkulowane, natomiast Rosjanie, przeszacowując swoje możliwości wojenne wobec Ukrainy, zapewne nie liczyli się z tym, że pośrednio wywołają efekt domina, kończący się akcesem fińskim do NATO. W tej chwili zapewne ze strony rosyjskiej jest większy margines nieprzewidywalności i reakcji emocjonalnych – odpowiedział prof. Krzysztof Kubiak.


Posłuchaj
99:45 2022_05_14 13_06_53_PR3_Swiat_do_trzeciej.mp3 Finlandia informuje o akcesie do NATO, a Rosja wstrzymuje dostawy prądu. Prof. Krzysztof Kubiak gościem Trójki (Świat do trzeciej/Trójka)
 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 13.08

iar/kr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem