more_horiz

"Burzy porządek, który sprawdzał się przez lata". Wiceszef ZNP o projekcie zmian w prawie oświatowym

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 18:51
– Nowelizacja burzy porządek, który został ukształtowany jeszcze na początku lat 90. i który przez bardzo wiele lat dobrze się sprawdzał. Dawał szkole spokój, pozwalał na autonomię i normalny rozwój – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, odnosząc się do zaproponowanego przez szefa MEiN Przemysława Czarnka projektu zmian w prawie oświatowym. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad nowelizacją prawa oświatowego. Projekt zmian, wzmacniających rolę kuratora oświaty - często określany jako "lex Czarnek" - rząd przyjął w połowie listopada. Proponowane zmiany zwiększają rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny m.in. w zakresie kontroli oraz egzekwowania zaleceń pokontrolnych, a także organizacji zajęć w szkołach przez stowarzyszenia i organizacje.

"Burzy porządek, który się sprawdzał"

O projekcie zmian w prawie oświatowym mówił na antenie radiowej Trójki wiceszef Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. - Nowelizacja burzy porządek, który został ukształtowany jeszcze na początku lat 90. - stwierdził. - On bardzo jasno określał rozdział kompetencji pomiędzy organem prowadzącym, czyli samorządem, a organem nadzoru, jakim jest kurator oświaty - przypomniał.

W przekonaniu związkowca "ten porządek przez bardzo wiele lat dobrze się sprawdzał". - Dawał szkole, a co za tym idzie uczniom, rodzicom, nauczycielom, spokój, pozwalał na autonomię i normalny rozwój - zaznaczył. 

Rola rodziców

Pytany o to, jak nowelizacja wpłynie na rolę rodziców w kontaktach ze szkołą, Baszczyński powiedział, że "ustawa odbiera rodzicom podmiotowość". - Dzisiaj jest tak, że jeżeli na terenie szkoły pojawi się jakieś stowarzyszenie czy organizacja i chce zorganizować coś w ramach zajęć pozalekcyjnych, to dyrektor wyraża zgodę po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę rodziców. Według pomysłu ministra Czarnka wcześniej trzeba będzie uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Jeżeli on wyda negatywną opinię - w ogóle nie ma tematu - tłumaczył.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:08 _PR3_AAC 2021_12_14-18-10-18.mp3 Krzysztof Baszczyński (ZNP) o projekcie zmian w prawie oświatowym (Trójkowy Komentarz Dnia/Trójka)

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Baszczyński (wiceprezes ZNP)
Data emisji: 14.12.2021
Godzina emisji: 18.10

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem