more_horiz

Zmiany w SN. Napieralski: wymiar sprawiedliwości powinien być zawsze daleko od polityki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 18:57
- Dziś mamy tak zwaną neo-KRS, w której tak naprawdę są powołani ludzie Zbigniewa Ziobro. Trzeba pamiętać też o Izbie Dyscyplinarnej, która miała dyscyplinować sędziów niepokornych wobec władzy. Chciałbym, żeby wymiar sprawiedliwości zawsze był daleko od polityki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Grzegorz Napieralski (KO). 

W czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Wokół tych przepisów powstał spór pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a koalicjantem - Solidarną Polską. Ta ostatnia formacja sprzeciwiała się między innymi likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, co zakłada prezydencki projekt, przedłożony sejmowym komisjom po wprowadzeniu kilku poprawek.  

Likwidacji Izby Dyscyplinarnej zażądała od Polski Komisja Europejska i ustanowiła to warunkiem, po którego spełnieniu mogłaby odblokować naszemu krajowi środki unijne przyznawane państwom w ramach krajowych planów odbudowy. 

"Narzędzia mają PiS i minister Ziobro"

Gość Trójki zwrócił uwagę na odpowiedzialność obozu rządzącego w kwestii reformy polskiego sądownictwa.

- Dziś narzędzia do budowania systemu sprawiedliwości w Polsce mają Prawo i Sprawiedliwość i minister Zbigniew Ziobro. Ustawy, które przygotował minister Ziobro, bardzo upolityczniały wymiar sprawiedliwości - podkreślił Grzegorz Napieralski.

Jego zdaniem "dziś mamy tak zwaną neo-KRS, w której tak naprawdę są powołani ludzie Zbigniewa Ziobry". - Proszę pamiętać również o Izbie Dyscyplinarnej, która miała dyscyplinować sędziów niepokornych wobec władzy. To jest niebezpieczny zabieg. Chciałbym, żeby wymiar sprawiedliwości zawsze był daleko od polityki - podsumował poseł.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
11:58 TROJKA Trojkowy komentarz dnia 2022_05_26 18-10-02.mp3 Grzegorz Napieralski o reformie wymiaru sprawiedliwości (Trójkowy komentarz dnia)

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Grzegorz Napieralski (KO)
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 18.10

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem