more_horiz

"Spodziewamy się ich pod koniec roku". Grzegorz Puda o środkach z Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 18:23
– Pierwszych pieniędzy z KPO spodziewamy się pod koniec tego roku. Wnioskujemy o ponad 4 mld euro – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wstępnie zatwierdziła polski KPO. W Warszawie na ten temat z szefową Komisji Ursulą von der Leyen rozmawiali premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z porozumieniem pierwsze środki dla naszego kraju mają trafić po tym, jak Polska m.in. zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Środki dla Polski

Grzegorz Puda zaznaczył, że tworzone są rozwiązania, które pozwolą na realizowanie inwestycji jeszcze przed otrzymaniem przelewu z Brukseli. – Przygotowujemy nowe rozwiązania finansowe, które pozwolą na wykorzystanie środków z KPO nawet trochę wcześniej, niż pieniądze do nas wpłyną – powiedział.

Minister zdradził, że wniosek o środki zostanie złożony po wakacjach. – Pierwszych pieniędzy z KPO spodziewamy się pod koniec tego roku. Zapotrzebowanie na środki finansowe zgłoszone przez poszczególne resorty na ten rok to 4 mld zł. Tymczasem my będziemy wniosek o płatność wysyłać na kwotę ponad 4 mld euro – zaznaczył. Dodał, że różnica będzie mogła być wykorzystana m.in. przez samorządy.

Pomoc uchodźcom

Minister funduszy i polityki regionalnej odniósł się także do tego, że do Polski nie trafiły żadne nowe kwoty na wsparcie uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Po trzech miesiącach od wybuchu wojny, poza możliwością przesuwania pieniędzy z innych programów, Komisja Europejska zaoferowała Polsce z budżetu 144,6 mln euro, których jeszcze nie przekazała.

Gość Polskiego Radia potwierdził te informacje i podkreślił, że pomoc realizowana jest dzięki środkom, które do Polski trafiły wcześniej na inne cele. – Potrzebujemy każdorazowo nowych środków i funduszy na pomoc osobom z Ukrainy. Nie tylko na Ukrainie, ale także na środki dla osób, które w Polsce udzielały tej pomocy – powiedział.

– Na pomoc uchodźcom z Ukrainy nie dostaliśmy ani jednego dodatkowego euro. Te pieniądze, którymi możemy dysponować, to środki, które zostały wcześniej Polsce przyznane – dodał.


Posłuchaj
09:40 PR3 2022_06_07-18-10-05.mp3 Grzegorz Puda o środkach z UE (Trójkowy komentarz dnia)

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 07.06.2022
Godzina emisji: 18.10

dz/kr

Zobacz także

Zobacz także