more_horiz

Projekt przesunięcia wyborów samorządowych. Sawicki: to naruszenie konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 18:40
– Wydłużanie kadencji samorządów jeszcze o pół roku jest w mojej ocenie naruszeniem konstytucji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak podkreślił, "podstawą w państwie demokratycznym jest kadencyjność".  

Kolejne wybory na szczeblu samorządowym powinny się odbyć jesienią 2023 roku. Jednak politycy PiS informowali, że jest plan ich przesunięcia o kilka miesięcy. Głównym argumentem za przeniesieniem wyborów są kwestie logistyczne – w podobnym czasie mają odbyć się wybory parlamentarne. Za nowym terminem opowiadają się też niektórzy samorządowcy, uzasadniając, że w tym wypadku, po wygraniu wyborów, będą mogli pracować już na swoim budżecie, a nie poprzedników. Według projektu PiS, najbliższe wybory samorządowe miałyby się odbyć wiosną 2024 roku.

Przełożenie wyborów samorządowych. Sawicki: to narusza konstytucję

Do pomysłu przesunięcia głosowania odniósł się na antenie radiowej Trójki poseł PSL Marek Sawicki. Przypomniał on, że w 2018 roku wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat i wprowadzono dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

– Wydłużanie kadencji jeszcze o pół roku jest w mojej ocenie naruszeniem konstytucji, bo podstawą w państwie demokratycznym jest kadencyjność – ocenił polityk. 

Podkreślił też, że Państwowa Komisja Wyborcza może przeprowadzić wybory parlamentarne w pierwszej połowie października, a samorządowe w połowie listopada. – Będzie miała półtora miesiąca, żeby to przygotować – wskazał.

– Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla polityków prowadzenie kampanii wyborczej będzie o wiele trudniejsze, ale jeśli raz przełożymy, to może potem będzie jakaś pokusa, żeby zrobić to kolejny raz – stwierdził Sawicki. – I może za chwilę będzie to dotyczyło też wyborów parlamentarnych – dodał. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:17 2022_06_13 18_43_14_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Reportaż w Trójce 13 czerwca godz. 18:43
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski 
Gość: Marek Sawicki (PSL-Koalicja Polska)
Data emisji: 13.06.2022
Godzina emisji: 18.10

kp

Zobacz także

Zobacz także