more_horiz

Wzmocnienie sił NATO w Polsce. Sikorski: dwie brygady były dobre na czas pokoju, mamy wojnę

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:36
– Kolejne rządy, w tym ja osobiście, domagaliśmy się dwóch ciężkich brygad już po Gruzji. Teraz to nie wystarcza – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Sikorski o obecności wojsk NATO w naszym kraju.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy. Przed szczytem Sojuszu w Madrycie zapowiedział też wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. Polska  według zapowiedzi  jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady.

– Kolejne rządy, w tym ja osobiście, domagaliśmy się dwóch ciężkich brygad już po Gruzji – przypomniał Radosław Sikorski. – Teraz to nie wystarcza – podkreślił. Jego zdaniem potrzebna jest ciężka dywizja, wsparta komponentem morskim i przeciwlotniczym.

– Dla nas bardzo ważne byłoby przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. To kraje, z którymi człowiek chciałby być w okopie i które znacząco zwiększą potęgę Sojuszu na wschodniej flance – dodał Sikorski. Jednocześnie wskazał, że skoro sekretarz generalny o tym nie wspomina przed szczytem, to zapewne tureckie weto nie zostało jeszcze cofnięte. 

Żarty się skończyły

Pytany o zwiększoną obecność sił NATO w Polsce, ocenił, że "brygada to byłby tylko dobry początek".

– Rosja na Ukrainie, szacuje się, ma komponent lądowy 120-200 tys. To jest 100-120 grup batalionowych, czyli kilkadziesiąt brygad. Żarty się skończyły. Dwie brygady były dobre na czas pokoju, mamy wojnę i intencje Putina są krystalicznie jasne – stwierdził. – Mam nadzieję, że rząd uzyska więcej niż jedną brygadę – dodał.


Czytaj także:


Gość Trójki ocenił również, w kontekście ewentualnych ustępstw Ukrainy wobec Rosji, że "to nie są dywagacje, które powinny padać publicznie". – Putin nie proponuje pokoju, on proponuje jedynie rozejm. Jeśli by się na niego zgodzić, wiemy, co będzie. Rosja się zatrzyma, przegrupuje i pójdzie dalej  powiedział polityk.

Posłuchaj
11:00 TROJKA Trojkowy komentarz dnia 2022_06_27-18-09-42.mp3 Radosław Sikorski o wzmocnionej obecności sił NATO w Polsce (Trójkowy komentarz dnia)
  

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Radosław Sikorski (europoseł KO)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 18.10

Zobacz także

Zobacz także