more_horiz

Mieszkać jak pan. 400-letni zamek pod Opolem na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 09:13
Liczący ponad 400 lat późnorenesansowy obiekt w Dąbrowie od pięćdziesięciu lat jest w rękach Uniwersytetu Opolskiego. Uczelnia szuka inwestora, który w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zdecydowałby się na remont, a następnie "ożywienie" zabytku. Potrzebnych jest około 100 milionów złotych.
Siedemnastowieczny zamek w Dąbrowie.
Siedemnastowieczny zamek w Dąbrowie. Foto: PAP/Sławomir Mielnik
  • Liczący ponad 400 lat przepiękny zamek w Dąbrowie jest własnością Uniwersytetu Opolskiego. 
  • Obiekt zlokalizowany jest w otoczeniu parkowego starodrzewu, w bliskim sąsiedztwie Borów Niemodlińskich.
  • Zamek został wzniesiony w latach 1615-1617 przez Joachima von Tschetschau-Metticha. Pierwotnie był renesansowym trzyskrzydłowym gmachem, zbudowanym z czerwonej cegły na planie czworoboku. 

Ogromna inwestycja

– Zrewitalizowaliśmy park, przeprowadzamy na bieżąco prace, ale to wszystko za mało. Potrzebna jest kompletna renowacja, generalny remont. Nie umiemy znaleźć chętnego, który podjąłby się tego zadania – powiedział Zbigniew Budziszewski, kanclerz Uniwersytetu Opolskiego. – To piękny obiekt, który znajduje się na bardzo dobrym szlaku. Można w nim stworzyć wiele rzeczy, np. centrum naukowo-dydaktyczne czy centrum biznesowe – dodaje.

Jak podkreśla kanclerz, opolska uczelnia co roku przeznacza na utrzymanie pałacu kilkaset tysięcy złotych. Dzięki temu obiekt nie popada w ruinę. Jego losem zainteresowana jest również gmina Dąbrowa. 

Poszukiwanie inwestora

– Już jakiś czas temu zawarliśmy trójstronne porozumienie z uczelnią i miejscowym stowarzyszeniem, aby opiekować się tym miejscem na co dzień. Gmina jest gotowa, aby być wiarygodnym i ważnym partnerem w całym tym procesie. Nie tylko przy realizacji projektu, ale również w późniejszym czasie – zapewniała Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

Czytaj także:

Kup pan... zamek. Na Dolnym Śląsku jest ich w ofercie dużo

Powierzchnia zamkowego parku, założonego na początku XIX wieku, obfituje w cenne i rzadkie gatunki flory. Teren stał się własnością Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (obecnie Uniwersytet Opolski) w 1975 roku. Budynek wykorzystywany był jako baza dydaktyczna dla słuchaczy studiów zaocznych. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.

Posłuchaj
04:14 PR3 2022_04_09-06-23-41.mp3 Mieszkać jak pan. 400-letni zamek pod Opolem na sprzedaż (Zapraszamy na weekend/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Mariusz Chałupnik 
Data emisji: 9.04.2022
Godziny emisji: 6.23

mat.pras./zch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem