X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Adam Glapiński

Barbara Dolniak: gdyby wcześniej podniesiono stopy procentowe, inflacja byłaby niższa

- NBP ma za zadanie tworzenie pewnego planu, dbającego o to, żeby trzymać w ryzach nasze finanse. Gdyby wcześniej zostały podniesione stopy procentowe, jak w państwach sąsiednich, dziś nie mielibyśmy takiego poziomu inflacji - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Barbara Dolniak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe inflacja NBP Adam Glapiński Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Barbara Dolniak

Adam Glapiński: NBP zaczął podnosić stopy procentowe we właściwym momencie

Adam Glapiński podkreślił w środę podczas specjalnej konferencji prasowej, że "NBP zaczął podnosić stopy procentowe we właściwym momencie". - Niektórzy sugerują, że NBP powinien tak mocno mrozić gospodarkę, by za wszelką cenę zdusić wzrost cen. My nie jesteśmy skłonni zapłacić ceny wysokiego bezrobocia - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Glapiński bank pieniądze finanse GOSPODARKA ekonomia gospodarka polska

NBP prognozuje wyższą inflację. Glapiński: w 2022 r. wyniesie 7,6 proc.

- Średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. W wywiadzie dla Business Insidera szef NBP powiedział, że bank centralny dysponuje nowymi prognozami makroekonomicznymi na najbliższe dwa lata. Uwzględniają one nowe taryfy na prąd i gaz oraz wpływ tarczy antyinflacyjnej na gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP Adam Glapiński prognoza ceny

"Trzeba zapobiegać utrwaleniu się wyższej inflacji". Prezes NBP o wyzwaniach dla banków centralnych

- W pierwszej fazie pandemii głównym wyzwaniem dla władz gospodarczych, w tym banków centralnych, było ograniczenie strat spowodowanych pandemią. Dziś głównym zadaniem jest niedopuszczenie, by podwyższona inflacja się utrwaliła, szczególnie w tych krajach, które już odrobiły straty pandemiczne - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z Global Risk Regulator, specjalistycznym serwisem "Financial Times".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Adam Glapiński inflacja polityka NBP

Eksperci: kolejne podwyżki stop procentowych są pewne, choć inflacja z nami pozostanie

Wysokie ceny surowców i żywności, koszty transportu i społeczne przekonanie, że inflacja będzie wysoka nie wpływają pozytywie na jej tłumienie. Dlatego kolejne podwyżki stóp procentowych są nieuniknione, ale ich stopniowe podnoszenie należy ocenić pozytywnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja Adam Glapiński pracodawcy szczepienia tarcza antykryzysowa

"Polska ma dobrą koniunkturę gospodarczą". Prezes NBP o perspektywach walki z inflacją

- W gospodarce globalnej trwa popandemicze ożywienie aktywności. (...) W przyszłym roku najprawdopodobniej koniunktura na świecie pozostanie korzystna, ale istnieje kilka czynników niepewności - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Wśród zagrożeń wymienił pandemię, ceny surowców, przerwane lub wydłużone łańcuchy dostaw oraz wzrost kosztów dostaw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA ekonomia Adam Glapiński NBP inflacja

Eksperci: zbyt mała podwyżka stóp procentowych nie wpłynie na poziom inflacji

 Wczorajszą podwyżkę stóp procentowych należy ocenić jako łagodną, pozwalającą rynkowi na spokojne przystosowywanie się do podwyżki rat kredytów. Oznacza to jednak, że hamowanie inflacji będzie powolne, a skutki obniżek stóp dla jej wysokości mało widoczne - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej izby Gospodarczej i dr Andrzej Sadowski prezydent  Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej kredyt hipoteczny bank centralny NBP Adam Glapiński inflacja

Prezes NBP: nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji

- Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inflacja NBP GOSPODARKA społeczeństwo stopy procentowe Adam Glapiński ekonomia

Prezydent Andrzej Duda dla "L’Opinion": postrzegamy świat przez pryzmat wolności i solidarności

Francuski dziennik "L’Opinion" opublikował serię artykułów dotyczących narodowego Święta Niepodległości i polskiej historii, ale także kryzysu migracyjnego na białoruskiej granicy. Autorami tekstów są między innymi prezydent Andrzej Duda i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa Andrzej Duda prezydent Adam Glapiński Piotr Gliński

Eksperci: nieuniknione są kolejne podwyżki stóp procentowych, choć inflacja i tak na razie będzie rosła

Kolejna podwyżka stóp procentowych była nieunikniona. Przed nami na pewno kolejne i to raczej jeszcze w grudniu. Nie obniży to jednak obecnej inflacji. Może jedynie hamować jej spiralę w kolejnych miesiącach. Wiele zależy też od sygnałów, jakie NBP i MF będą przekazywać społeczeństwu po to, aby nie uruchomić zakupów na zapas - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski szef Katedry Gospodarki Światowej UKSW i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe NBP Adam Glapiński budżet Polski dług publiczny tarcza antykryzysowa COVID-19