more_horiz
PR24 Portal
Section05
Aleksander Ziemiańczyk

Matura 2022. Dyrektor CKE: historia w pierwszej dziesiątce rankingu popularności

- Od lat historia nie jest w pierwszej trójce przedmiotów nieobowiązkowych, które wybierają maturzyści - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dlaczego maturzyści wolą inne przedmioty? Jak mniejsza popularność historii wpływa na naszą wiedzę? W jaki sposób podchodzą do tego uczelnie?
Zobacz więcej na temat:  matura matura 2022 egzaminy maturalne Sygnały Dnia edukacja historia Polski Aleksander Ziemiańczyk

Prof. Jan Żaryn: zbrodnia katyńska była zemstą Stalina za rok 1920

- Zemsta ta była znakiem, że Rosja pamięta o swojej historii i ją kontynuuje. Rosja to nie jest państwo, w którym nie obowiązuje polityka historyczna. Oni są państwem, z punktu widzenia projektów politycznych, osadzonym we własnej, tragicznej dla nas, tradycji - mówił w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (13.04) historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Katyń Jan Żaryn Aleksander Ziemiańczyk IPN

Medycy bez szczepień na COVID-19 do zwolnienia? Dr Posobkiewicz: to zasadne

- Dyrektor odpowiedzialny za bezpieczne funkcjonowanie zakładu będzie musiał podjąć decyzję. Tam, gdzie będzie mógł sobie pozwolić na to, by zrezygnować z pracy kogoś, kto idzie pod prąd nauce i logice, będzie to zasadne - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny, komentując możliwość zwalniania lub przesuwania niezaszczepionych pracowników służby zdrowia. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 Aleksander Ziemiańczyk POLSKA służba zdrowia społeczeństwo

Omikron w Polsce. Dr Sutkowski: wchodzimy w decydujący moment piątej fali pandemii

- Wszystkie dane napawają umiarkowanym optymizmem, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Chociaż musimy dodać, że ta liczna wg niektórych szacunków powinna być ok. 10 razy większa. Może skala nie jest taka, ale zakażeń jest zdecydowanie więcej, ponieważ mało się testujemy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Aleksander Ziemiańczyk Michał Sutowski Łukasz Sobolewski społeczeństwo POLSKA

Wariant omikron w Polsce. Dr Karauda: za wcześnie na luzowanie restrykcji

- Nie możemy powiedzieć, że jesteśmy w podobnej sytuacji jak Dania czy Wielka Brytania, oni mają mnóstwo zakażeń, podobnie jak u nas, ale dużo mniejszą liczbę osób trafiających do szpitala i umierających z powodu choroby. Mają bardzo wysoki procent zaszczepionej populacji i dzięki temu mogą luzować restrykcje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Aleksander Ziemiańczyk

Czy sklepy manipulują cenami po obniżce VAT?

Kto robił zakupy w ostatnich dniach, zauważył, że ceny żywności nieco spadły. Niektóre sieci handlowe nawet, żeby nam to uwypuklić, na półkach zamieściły stare przekreślone ceny i obok te nowe, z zerowym VAT-em. Ale! Szef Solidarności handlowców Alfred Bujara twierdzi, że kilka dni przed tym, jak ceny dzięki obniżce VAT-u na pieczywo czy nabiał spadły, w pewnych sklepach wzrosły i to nawet o 10-20 procent.
Zobacz więcej na temat:  podatek VAT tarcza antyinflacyjna vat UOKiK Aleksander Ziemiańczyk

Omikron w Polsce. Dr Michał Sutkowski: dwie dawki szczepionki to za mało

- Mówimy o skutecznym zaszczepieniu, myśląc o przyjęciu dwóch dawek. Dzisiaj to jest za mało, powinniśmy koniecznie zaszczepić się trzecią dawką. Powinniśmy z tym przyśpieszyć, szczególnie w przypadku osób najbardziej wrażliwych, w wieku powyżej 80 lat, oraz wszystkich z ciężką chorobą, która może pogarszać rokowanie w przypadku zakażenia - mówił w Polskim radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Aleksander Ziemiańczyk Piotr Wąż Michał Sutowski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem