more_horiz
PR24 Portal
Section05
Aleksandra Faryńska

Hajda Banda / Гайда Банда. Pod muzycznym sztandarem pogranicza

Polsko-białoruska banda zdobyła w Konkursie Muzyki Folkowej trzecią nagrodę za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego, dodatkowo jest laureatem Nagrody Specjalnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrody „Burza Braw” – dowodu uznania publiczności! O jakiej bandzie mowa? Oczywiście o Hajda Bandzie!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Białoruś Nowa Tradycja Aleksandra Faryńska

W stronę korzeni. Laureaci Nowej Tradycji 2022 zafascynowani Beskidami

W audycji powracamy do Festiwalu Nowa Tradycja, który zakończył się wczoraj wieczorem. W „Źródłach” zbieramy w całość wrażenia z występu laureata Grand Prix, czyli zespołu Piotra Damasiewicza „Into the Roots”, a także laureatek Nagrody Programu II Polskiego Radia, duetu SEKUNDa. Co ciekawe, oba zespoły odnoszą się do kultury ludowej Beskidu.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Nowa Tradycja Kuba Borysiak Aleksandra Faryńska

SEKUNDa z Nagrodą Programu 2 Polskiego Radia

- Dostałyśmy wymarzoną nagrodę, a jesteśmy młodym zespołem i fakt, że będziemy mogły nagrać płytę, dodał nam skrzydeł i bardzo wiele możliwości przed nami otwiera. To niesamowite, że było tu tak wspaniale - mówiła Wiola Jakubiec, skrzypaczka zespołu SEKUNDa, który zdobył Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia na 24. Festiwalu Folkowym "Nowa Tradycja". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Małgorzata Małaszko folk skrzypce Aleksandra Faryńska

Reymonta chłopskie „Chłopów” inspiracje

7 maja 1867 roku, czyli 155 lat temu, we wsi Kobiele Wielkie na świat przyszedł Władysław Stanisław Reymont. Z tej okazji w „Źródłach” wybieramy się na wyprawę do Lipiec Reymontowskich – wioski, w której Reymont pomieszkiwał podczas pracy na kolei, a także, która – dzięki jego kontaktom z mieszkańcami i setkami wysłuchanych historii – stała się miejscem rozgrywania akcji powieści „Chłopi”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska literatura Nobel

Susanna Jara: Polska jest najlepszą macochą na świecie

Piątkowe Źródła to opowieść o inspirujących przestrzeniach i sile drzemiącej we wrażliwcach, poszukiwaniu własnego głosu i miejsca na świecie. Naszym gościem była Susanna Jara, wokalistka, kompozytorka, łącząca w swojej twórczości niejedną słowiańską tradycję. Czekało nas także przywoływanie wiosny i muzyczna premiera grupy Wernyhora! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Ukraina

Krzyż Pański z kości

W środę w kościele rzymsko-katolickim rozpoczął się Wielki Post. W audycji Kiermasz pod kogutkiem przywołaliśmy wiele związanych z nim zwyczajów, o których przestrzeganie mało kto dziś już dba, a kryją w sobie ogromne bogactwo symboliki... Jednak gwoździem programu jest rozmowa z niezwykłym podhalańskim twórcą.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Podhale Tatry

„Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Zespół Zyngry śpiewa o okupacji

Podhalańska grupa wokalna Zyngry przygotowała wyjątkową płytę-słuchowisko – „Za głosem ślebody. Folklor w obliczu II wojny światowej". Trafiły na nią pieśni poruszające tematykę czasu okupacji oraz opowieści żyjących świadków tamtych wydarzeń. Praca nad wydawnictwem trwała aż trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska góralska muzyka Podhale II wojna światowa

Spokoju szukaj w sobie - o czasie Adwentu w polskiej kulturze tradycyjnej

O tradycjach adwentowych zakorzenionych w polskiej kulturze tradycyjnej, ale i o tych osobistych, bliskich sercu mówili Katarzyna Broda-Firla i prof. Piotr Dahlig. Ponadto zajrzeliśmy do... Dubaju, gdzie od października odbywają się największe światowe targi Expo. Co oferuje polski pawilon?
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Aleksandra Faryńska Dubaj beskidy

Żywieckie tańce w Warszawie!

Kiermasz poświęcony był przede wszystkim Polsce południowej. Rozpoczęliśmy od wizyty na Opolszczyźnie, która jest regionem obfitującym w tradycje i zwyczaje, na co wskazuje liczba uzyskanych wpisów na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  Na koniec, do spędzenia zbliżającego się wielkimi krokami Święta Niepodległości w rytmie polskich tańców tradycyjnych, zaprosili mieszkańcy Żywiecczyzny.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa kultura ludowa muzyka ludowa folklor tradycja tradycja muzyka ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna muzyka tradycyjna Zaduszki śmierć Aleksandra Faryńska
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem