more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ameryka Południowa

Więzienie za "polubienie" wpisu w sieci. Reżim w Nikaragui ściga opozycję

- Po aresztowaniu lub zmuszeniu do opuszczenia Nikaragui większości polityków i działaczy demokratycznej opozycji, po ataku na wszystkie niezależne instytucje - w tym na Kościół katolicki - i zawieszeniu stosunków ze Stolicą Apostolską dyktatura prezydenta Daniela Ortegi rozpoczęła w ostatnich tygodniach operację, która ma na celu zniechęcenie obywateli kraju do wyrażania wszelkiej krytyki na jej temat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nikaragua Ameryka Południowa reżim więźniowie polityczni

Prezydent Brazylii zmienia zdanie o wojnie na Ukrainie. Wcześniej krytykował Zełenskiego i USA

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zmienił zdanie w sprawie agresji Rosji na Ukrainie. Teraz deklaruje, że jego rząd "potępia naruszenie terytorium Ukrainy", choć wciąż "broni idei negocjacji dla politycznego rozwiązania" konfliktu. Wcześniejsze wypowiedzi prezydenta Brazylii krytykowali m.in. przedstawiciele Unii Europejskiej i USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Brazylia wojna na Ukrainie Ameryka Południowa

Zamieszki w stolicy Brazylii. Policja zatrzymała już półtora tysiąca osób

Półtora tysiąca osób zatrzymano do tej pory w Brazylii po zamieszkach w stolicy kraju. Dobę temu zwolennicy byłego, skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro wdarli się do budynków Kongresu, sądu najwyższego i do pałacu prezydenckiego. Zrobili to w dwa lata po podobnym szturmie w Waszyngtonie, kiedy do Kongresu wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Brazylia zamieszki policja wybory