more_horiz
PR24 Portal
Section05
Andrzej Mietkowski

Historia RWE, czyli Dzień z życia Głosu Wolnej Polski

- Rozgłośnia Polska była atrakcyjna, bo poza faktem przełamywania monopolu informacyjnego mediów krajowych – miała ładunek polityczny, którego oczekiwali i cenili słuchacze – była dobrze zrobiona: w systematyczny sposób objaśniała, demistyfikowała, porządkowała informacje na temat tego, co dzieje się w świecie - mówił w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Dwójka Rafał Habielski Andrzej Mietkowski

Opowieści o początkach Głosu Wolnej Polski

- Osobą szczególnie zasłużoną dla Radia Wolna Europa był Ronald Reagan. Zasłużony dla radia, a tym samym dla sprawy polskiej, jeden z inicjatorów zbiórki na rzecz radia. Wiemy o tym, że to nie były jedyne środki, dzięki którym radio się utrzymywało, niemniej ta stosunkowo dobrze znana osoba swoim autorytetem wpływała na propagowanie idei RWE - mówił prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka

Radio Wolna Europa po śmierci Stalina

- Przed tygodniem mówiliśmy, jak pośród stalinowskiej nocy rozbrzmiała w eterze melodia "Mazurka 3 maja". To był sygnał głosu Wolnej Polski z nowej siedziby w Monachium. I to były tak naprawdę narodziny polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - mówił Andrzej Mietkowski, rozpoczynając audycję "Ślady pamięci".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Radio Wolna Europa historia radiofonii Józef Stalin

Powtórka z historii. Spojrzenie na Rosję sowiecką

- Jak się pójdzie za daleko, cały Związek Radziecki może się rozlecieć. Demokracja może być w porządku gdzie indziej, ale w Rosji? Co będzie z Ukrainą, jeśli zanadto liberalnie albo demokratycznie się urządzi? Pod tym względem nacjonalizm rosyjski jest bardzo silną podporą dla reżimów - mówił we wczesnych latach 80. w Radiu Wolna Europa prof. Adam Ulam, urodzony we Lwowie polityk i historyk o naturze władzy w Związku Sowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ZSRR Andrzej Mietkowski Rafał Habielski

Jerzy Giedroyc. Niepodległa Ukraina a bezpieczeństwo Polski

- Pierwszym w szeregach emigracji polskiej przed 1989 rokiem, kto postawił temat uregulowania spraw polskich z Ukrainą, Litwą, Białorusią i Rosją był Redaktor z Maisons-Laffitte, Jerzy Giedroyc - mówił we wstępie audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Dwójka Ukraina bezpieczeństwo wojna 2022 wojna na Ukrainie Jerzy Giedroyc Rosja Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka KULTURA

Stefan Kisielewski. Indywidualista i prowokator

- Ważną decyzją Stefana Kisielewskiego było wejście do Sejmu jako poseł. Po tym jak Gomułka zaczął odchodzić od założeń Października '56, Jerzy Giedroyc zadał pytanie o to, jak powinien zachować się on i inni członkowie koła "Znak". A Kisielewski przecież podkreślał, że to Gieroyc go stworzył jako pisarza, choć przyznawał, że często się różnią w poglądach - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Kisielewski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka

Jan Nowak-Jeziorański. Wspomnienie w 17. rocznicę śmierci

- Jan Nowak-Jeziorański miał zapobiec wybuchowi Powstania Warszawskiego, a przynajmniej poinformować dowództwo Armii Krajowej o tym, że alianci nie będą pomagać, że podzielili Europę w ramach sojuszu antyhitlerowskiego i że Polska nie jest w brytyjsko-amerykańskiej strefie wpływów, tzn. że my jesteśmy w strefie wpływów sowieckich - wyjaśniał w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa Jan Ołdakowski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka Beata Kwiatkowska Andrzej Sułek

Prof. Rafał Habielski: w stanie wojennym władze nie panowały nad informacją

- Domniemanie skali aresztowań powodowało przekonanie o tym, czym jest stan wojenny; jak głębokim uderzeniem i nieprzyjacielskim zamiarem wobec społeczeństwa jest akt 13 grudnia 1981 roku - mówił prof. Rafał Habielski o dezinformacji mediów, dotyczącej internowania działaczy opozycji w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa stan wojenny Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Dwójka historia Polski 1981 internowani chris niedenthal

Rafał Habielski: o stanie wojennym w Radiu Wolna Europa mówiono prawdę

- W momencie kiedy Polska była odcięta od świata zewnętrznego, Radio Wolna Europa stanowiło pierwszą potrzebę informacyjną. To był głos mówiący o tym, co się działo w kraju i jaki był odzew międzynarodowy na te wydarzenia. Stan wojenny nie mógł być traktowany wyłącznie jako wewnętrzna sprawa Polski - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka historia PRL