more_horiz
PR24 Portal
Section05
Andrzej Rozpłochowski

"Szkoda, że Bóg go zabrał". Michałowski i Majdzik wspominają Andrzeja Rozpłochowskiego

Bohater opozycji antykomunistycznej i człowiek, który złotymi zgłoskami zapisał się na kartach historii walk o wolność. 19 dni temu pożegnaliśmy Andrzeja Rozpłochowskiego. Słuchacze Polskiego Radia 24 dobrze znali tę postać. Co tydzień gościł na naszej antenie, opowiadał zarówno o przeszłości, jak i o sprawach bieżących. Wraz z Tadeuszem Płużańskim legendę "Solidarności" wspominali inni dawni opozycjoniści: Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski PRL Andrzej Rozpłochowski Solidarność Tadeusz Płużański

"Wzór prawego człowieka, gorliwego patrioty". Jarosław Kaczyński żegna Andrzeja Rozpłochowskiego

- Andrzej Rozpłochowski był bezkompromisowy, walczył o najwyższe wartości, o jakie warto walczyć tutaj na ziemi - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych działacza Solidarności. Wicepremier Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do żałobników napisał, że "choć przegrał ostatnią rundę tego starcia z podstępnym wrogiem, jakim jest koronawirus, to z tego boju, który toczył przez dekady swojego życia, wyszedł zwycięsko". Jak zaznaczył "wygrał, ponieważ pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński Solidarność Andrzej Rozpłochowski społeczeństwo

WYWIAD Dr Wilczok: policja polityczna zdawała sobie sprawę, że Rozpłochowski prezentuje bezkompromisową postawę

W rozmowie z PAP dr Katarzyna Wilczok z Uniwersytetu Śląskiego stwierdziła, że Andrzej Rozpłochowski był zaliczany do tzw. ekstremalnych działaczy Solidarności. Podkreśliła również, że policja polityczna doskonale widziała o jego ideowej oraz bezkompromisowej postawie. Dziś w Katowicach odbędzie się pogrzeb Andrzeja Rozpłochowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wywiad Andrzej Rozpłochowski historia Polski Huta Katowice Solidarność społeczeństwo

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezydent: wniósł ważny wkład w naszą współczesną niepodległość

Andrzej Duda pożegnał zmarłego wczoraj Andrzeja Rozpłochowskiego, opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość" - napisał w mediach społecznościowych prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo odeszli 2021 Andrzej Duda prezydent Mateusz Morawiecki premier Karol Nawrocki IPN Andrzej Rozpłochowski Solidarność PRL HISTORIA

Zmarł Andrzej Rozpłochowski. Kupisiewicz: był zdecydowanym antykomunistą

- Porozumienie katowickie było ważne, ponieważ wprowadziło zapis, że wszystkie pozostałe porozumienia dotyczą całego kraju, a nie tylko obszaru, na którym zostały podpisane. On ten zapis wywalczył - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kupisiewicz. Postać zmarłego Andrzeja Rozpłochowskiego wspominał także dr Krzysztof Gosiewski.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Michał Rachoń Solidarność Andrzej Rozpłochowski

Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Ryszard Majdzik: żołnierz Solidarności i niepodległości

- Wielki Polak, bohater i ikona Solidarności, wzór dla wszystkich Polaków, jak szanować i dbać o swoją ojczyznę, aby nigdy nie utraciła zdobytej niepodległości - mówił o Andrzeju Rozpłochowskim Ryszard Majdzik. Zmarłego działacza Solidarności wspominał w Polskim Radiu 24 także Przemysław Miśkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Michał Rachoń Solidarność Andrzej Rozpłochowski

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Prezes IPN: ogromna strata, był jedną z legend Solidarności

W poniedziałek, w wieku 71 lat zmarł Andrzej Rozpłochowski - legendarny działacz Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego – jednego z Porozumień Sierpniowych 1980 r. - Wczorajszy wieczór bardzo smutno zapisze się w historii Polski - powiedział w programie "Jedziemy" na antenie TVP Info prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Solidarność porozumienia sierpniowe PRL IPN Karol Nawrocki odeszli 2021 Andrzej Rozpłochowski

"Trudno sobie bez niego wyobrazić Solidarność". Premier o Andrzeju Rozpłochowskim

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że bez Andrzeja Rozpłochowskiego trudno sobie wyobrazić "Solidarność" na Śląsku i "Solidarność" w ogóle. Szef rządu pożegnał na Facebooku zmarłego opozycjonistę i działacza "Solidarności". "Dzielny, prawy człowiek, który miał istotny wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spoczywaj w Pokoju" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Andrzej Rozpłochowski odeszli 2021

"Trzaskowski mógł porozmawiać z organizatorami". Jan Rulewski o Marszu Niepodległości

W cotygodniowej debacie solidarnościowej udział wzięli Andrzej Michałowski z gdańskiej Solidarności i Andrzej Rozpłochowski ze śląskiej Solidarności. Wcześniej gościem Polskiego Radia 24 był z kolei działacz bydgoskiej Solidarności Jan Rulewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Andrzej Rozpłochowski Jan Rulewski POLSKA polityka Marsz Niepodległości Warszawa Rafał Trzaskowski

"Okazał się płytkim anty-Polakiem". Byli opozycjoniści o wypowiedzi Frasyniuka nt. żołnierzy

- Za ostatnią wypowiedź Frasyniuka powinien wziąć w obroty prokurator i powinna być tutaj założona sprawa sądowa - mówił w Polskim Radiu 24 były opozycjonista Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Solidarność Władysław Frasyniuk migracja Białoruś granica kryzys migracyjny Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański

Donald Tusk przeciw krzyżom w urzędach. Jan Rulewski: sprzeczne z tym, co zapowiadał

- Tusk usiłuje nadążać za opinią publiczną. Nie da się ukryć, że opinia publiczna, po różnych doświadczeniach polskich odchodzi od ideałów, których symbolem był Jan Paweł II i w ślad za nim Solidarność - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Rulewski, b. opozycjonista. Gośćmi "Debaty opozycjonistów" byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Solidarność Jan Rulewski Andrzej Rozpłochowski Donald Tusk polityka
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem