more_horiz
PR24 Portal
Section05
Andrzej Zieliński

"Henryk Debich był królem festiwali"

- Henryk Debich prowadził jedną z najlepszych orkiestr rozrywkowych w Polsce. Na początku jej istnienia w studiu radiowym odbywały się poranne koncerty na żywo dla łódzkich robotników. Orkiestra musiała być uniwersalna, aby dostosować się do potrzeb programu radiowego i telewizyjnego grała przeboje muzyki klasycznej, ale również muzykę popularną - mówiła na antenie Dwójki Krystyna Pietranek-Kulis, wieloletnia dziennikarka Radia Łódź.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Debich Łódź dyrygent Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński

Tomasz Chyła: ważne są wspólne emocje na scenie

- W naszej muzyce jest wielowątkowość poszukiwań człowieka w renesansie, nauce, sztuce, fizyce, biologii. Nasze kompozycje mają silne konstrukcje, one powstały podczas dwutygodniowych prób w garażu. Ale podczas naszego występu w Dwójce będzie też miejsce na poszukiwania i improwizację - tak mówił skrzypek Tomasz Chyła o koncercie swego kwintetu w ramach cyklu "Jazz.PL" 27 maja o 18.00. Transmisja na antenie oraz wideo na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Andrzej Zieliński skrzypce

Teresa Barucka: reklama Radiowa sięga 1926 roku

- Anonse, opowiadające o towarze czy usługach, ukazywały się w radiu pod koniec 1926 roku i to była "Chwilka reklamowa", a potem "Rozmaitości" - nazwa obowiązywała we wszystkich rozgłośniach. Początkowo były to krótkie czytane teksty lub słowa o danym produkcie. Później rozwinęło się w scenki rodzajowe - mówiła w Dwójce Teresa Barucka z Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka reklama Jakub Kukla Andrzej Zieliński KULTURA

Bernard Maseli: Jerzy Milian to ojciec polskiego wibrafonu

- Brzmienie wibrafonu jest bardzo charakterystyczne. Dwa instrumenty obok siebie, nie mówiąc już o czterech, to już jest problematyczne. Należało uciec od bogatej aranżacji, zdublować głosy, tematy grane wspólnie są podzielone na sekcje: połowa gra temat, druga połowa podkład - mówił Bernard Maseli, pomysłodawca najbliższego koncertu w ramach cyklu "Jazz.PL". Transmisja w piątek (29.04) na naszej antenie, a także w mediach społecznościowych Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Bernard Maseli Andrzej Zieliński Dwójka Jazz Jerzy Milian wibrafon

Krzysztof Herdzin: moja muzyka ma swój stempel czasu

- Twórczość artystyczna to komentarz do rzeczywistości, okazywanie na zewnątrz tego, co się dzieje w mojej głowie i sercu. Każdy koncert, każdy album ma stempel czasu, w którym żyję. Interesuję się różnymi stylistykami. Od mojej pierwszej płyty z Chopinem w 1995 roku staram się, aby każda następna była trochę inna - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Herdzin.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Herdzin Andrzej Zieliński Dwójka Jazz

Jerzy Maksymiuk: kocham radio

- Moje pierwsze zetknięcie z Dwójką miało miejsce, kiedy zaproszono mnie jako młodego, zdolnego pianistę, abym zagrał kilka utworów na żywo. Miałem różną tremę, np. w Royal Albert Hall w Londynie przed publicznością liczącą 6 tys. osób. Ale nawet tamta nie była taka, jak moja ówczesna, wielka trema w Polskim Radiu - mówił na antenie Dwójki maestro Jerzy Maksymiuk w dniu swoich 86. urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Maksymiuk Dwójka dyrygent orkiestra Andrzej Zieliński Jakub Kukla

Martyna Zych: granie muzyki daje nadzieję

- Gramy teraz dużo ukraińskiej muzyki, jednoczymy się z Ukraińcami. Pomyślałam, że muzykom, którzy wyjechali z Ukrainy, należy dać pracę, stworzyć orkiestrę dla nich. W mediach społecznościowych jest wiele ogłoszeń muzyków, to zapotrzebowanie było dla mnie inspiracją. Na pierwszym koncercie wystąpi 16 muzyków, wśród nich są też artyści polscy - mówiła na antenie Dwójki dyrygentka i altowiolistka Martyna Zych. 
Zobacz więcej na temat:  altówka Andrzej Zieliński Dwójka Ukraina Dwójka orkiestra

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie w cyklu "Jazz.PL". Historia zatoczy koło

– Moje początki, jeżeli chodzi o pierwsze nagrania, to było właśnie Studio S-3, w którym będziemy grać koncert. Dzięki śp. Janowi Borkowskiemu Polskie Radio posiada dużo takich debiutanckich nagrań, bo tak naprawdę większość moich znajomych jazzmanów właśnie tutaj zaczynała. Bardzo to pamiętam i darzę Studio S-3 wielkim sentymentem - mówiła wokalistka Dorota Miśkiewicz, która wraz ze swoim ojcem i znakomitym saksofonistą - Henrykiem - wystąpi w piątek (18.02) w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Miśkiewicz Henryk Miśkiewicz Jazz koncert Andrzej Zieliński płyta Dwójka MUZYKA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem