more_horiz
PR24 Portal
Section05
Anna Grabowska

"Nasz program doprowadza do zmian". Zwiercan o polityce senioralnej

- Powinniśmy podkreślać to, że współczesny senior odbiega od utartych stereotypów. Poznaje on innowacyjność i chce się uczyć. Nie możemy jednak zapomnieć o osobach, które nie są już w stanie przyjąć nowych wyzwań związanych z technologią - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA senior społeczeństwo rodzina Anna Grabowska Polskie Radio 24

"Uratowaliśmy wiele miejsc pracy". Minister rodziny o rządowym wsparciu w czasie pandemii

- W czasie pandemii koronawirusa zajmujemy się przede wszystkim ratowaniem miejsc pracy. Możemy spojrzeć z umiarkowanym optymizmem w przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej tarcza antykryzysowa pomoc finanse GOSPODARKA gospodarka polska Anna Grabowska Polskie Radio 24 POLSKA

Wiceminister rozwoju: w kwietniu zamknięto i zawieszono o połowę mniej firm niż w marcu

- Staramy się, aby krzywa, która pokazuje, w jaki sposób będzie wyglądała sytuacja w naszej gospodarce w kryzysie oraz po wyjściu z niego miała jak najbardziej ostry kąt, czyli przybrała kształt litery V. Kwietniowe dane dotyczące zawieszania i likwidacji firm napawają optymizmem - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju Robert Nowicki.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Anna Grabowska Koronawirus w Polsce Komisja Europejska firma

Marek Zuber: trzeba stawiać na popyt wewnętrzny, robią to obecnie wszystkie kraje

- Trudno oceniać przyszłość gospodarczą, bazując na prognozach przedstawianych wczoraj przez Komisję Europejską, co do poziomu osłabienia gospodarki unijnej, ale też polskiej. Nie wiadomo bowiem, jak rozwinie się epidemia i kryzys nią wywołany - powiedział ekonomista Marek Zuber, gość programu "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce transport eksport Unia Europejska Anna Grabowska GOSPODARKA

Eksperci: subwencje i ochrona przed przejęciami za bezcen to szansa na przetrwanie polskich firm

- Wszystkie narzędzia płynnościowe przewidziane przez rząd są dobrym rozwiązaniem, ale dopiero tarcza Polskiego Funduszu Rozwoju, która przewiduje bezpośrednie subwencje dla przedsiębiorstw, może realnie pomóc przetrwać setkom czy nawet tysiącom firm - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Anna Grabowska GOSPODARKA

Prezes ZUS: elektroniczne zarządzanie doskonale sprawdza się w kryzysie

- W ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie wzrosły pozytywne oceny Polaków dotyczące działań ZUS. Takie opinie wyrażają świadczeniobiorcy, przedsiębiorcy, lekarze. Z pewnością przyczyniła się do tego informatyzacja systemu, która dziś, w związku z pandemią koronawirusa, okazała się niezwykle potrzebna - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS dla biznesu ZUS tarcza antykryzysowa Anna Grabowska GOSPODARKA

Wiceminister finansów: ulgi podatkowe muszą być tak dobrane, aby nie zaburzać zasad konkurencji

Każdy miesiąc zamrażania gospodarki to utrata 2 pkt. proc. naszego PKB. Dlatego musimy dokładnie skalibrować wszelkie preferencje podatkowe, aby zachować odpowiedni balans, a do tego nie zaburzać konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister finansów Jan Sarnowski, gość audycji "Rządy Pieniądza". 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Finansów Anna Grabowska GOSPODARKA

Wiceminister rozwoju: chcemy jak najszybciej zacząć wypłacać środki na wsparcie firm i pracowników

Maksymalne zaangażowanie w przygotowanie przepisów wspierających gospodarkę w związku z epidemią koronawirusa cechują działania wszystkich resortów, urzędu prezydenta czy partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego. Były też spotkania z opozycją. Chodzi o to, żeby już 1 kwietnia "tarcza antykryzysowa" była gotowa i żeby można było wypłacać środki przedsiębiorcom i pracownikom - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Anna Grabowska

Eksperci: państwo w dobie kryzysu musi aktywnie wspierać firmy

Obecne rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników przygotowuje rząd. W poprzednim kryzysie, w latach 2009 i 2013 tzw. ustawę antykryzysową opracowali sami związkowcy i pracodawcy. Rząd dopiero potem je przyjął a pieniądze pochodziły w ogromnej większości ze środków europejskich oraz z Funduszu Pracy. W opinii gościa audycji Rządy Pieniądza dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego całkiem słusznie teraz to właśnie rząd bierze na siebie to zobowiązanie, przeznaczając na pomoc gospodarce środki z budżetu państwa.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus firma Anna Grabowska rząd Mateusza Morawieckiego

Eksperci: działania rządu są właściwe, ale warto silniej wesprzeć pracowników na zwolnieniach i w kwarantannie

Dobrze, że pojawiają się propozycje mające wpierać przedsiębiorców w związku ze stratami spowodowanymi epidemią koronawirusa. Projekt jest jednak nieco spóźniony. Lepiej, gdyby pojawił się przed decyzją rządu o zamknięciu szkół – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce Anna Grabowska

Barbara Socha: rząd nie pozostawi samym sobie ani pracodawców, ani pracowników

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a także posiedzenia rządu podejmowane były tematy związane ze wsparciem przedsiębiorców, jeśli ich firmy będą odnosić straty związane z epidemią koronawirusa. Będzie to także wsparcie dla pracowników. Resort rodziny rozpoczął już prace nad odpowiednimi przepisami, a wszystkie nowe informacje będą bezzwłocznie przekazywane przez minister Marlenę Maląg – mówiła na antenie PR24 w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.  
Zobacz więcej na temat:  Anna Grabowska Ministerstwo Rozwoju Koronawirus w Polsce firmy

Prezes ZUS: za okres kwarantanny też przysługuje zasiłek chorobowy

Do koronawirusa przygotowujemy się nie tylko od strony medycznej, ale także od strony opieki socjalno-prawnej. Na stronie ZUS zamieszczamy informacje dotyczące prawa do świadczeń. Została też przygotowana specjalna ustawa regulująca kwestie pracownicze – mówiła w programie "Rządy Pieniądza" w PR24, prezes Zakładu Ubezpieczeń społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  ZUS koronawirus zasiłek macierzyński zasiłek emerytura Anna Grabowska GOSPODARKA

Eksperci: W sprawie koronawirusa musimy skupić się na prewencji, a to też sporo kosztuje

Wydając 200 mln zł z budżetu na działania związane z koronawirusem Polska przeznacza biorąc pod uwagę, że cała Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć na ten cel 230 mln euro. O 2,5 mld dolarów wystąpił do Kongresu prezydent Donald Trump. To wszystko są pieniądze skierowane głównie na przygotowanie szczepionki. Ale równie ważna jest profilaktyka i informowanie o tym, jak ten wirus się przenosi – mówił audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Chiny żywność budżet Polski Unia Europejska Anna Grabowska

Eksperci: trzynaste emerytury to dowód solidarności międzypokoleniowej

Trzynaste emerytury to realizacja jednej z obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Komentarze, że to zbyt mało dowodzą, że ci, którzy tak twierdzą, nie znają rzeczywistej sytuacji seniorów. Zwykle jest to dla nich istotne wsparcie finansowe. Nie ma też żadnego powodu, aby rozliczać ich z tego, na co wydali dodatkowe pieniądze, bo należą się im po prostu w ramach solidarności międzypokoleniowej – mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i redaktor naczelny "Gazety Bankowej" Maciej Wośko.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Anna Grabowska

Eksperci: na negocjacje ws. unijnego budżetu mamy coraz mniej czasu

Do zakończenia negocjacji w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 w tej turze mamy czas tylko do końca czerwca. Jeśli się to nie uda, a jest to prawdopodobne, to Unia europejska pozostanie bez budżetu. Szwecja, Dania, Austria i Holandia mają swój cel w tym, żeby budżet był jeszcze niższy niż planowano i wynosił zaledwie 1 proc PKB unijnych państw – mówił w audycji Rządy Pieniądza Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue Anna Grabowska
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem