more_horiz
PR24 Portal
Section05

Anna Popek

PR24 Ruszają Marsze Papieskie. Barbara Konarska: ważne jest żywe świadectwo

- To nas naprawdę przekonuje, to żywe świadectwo, nie tylko mówienie o tym, jak nauka Jana Pawła II jest potrzebna, ale jak przekłada się na każdego z nas. Jeżeli ktoś będzie mógł zaświadczyć o cudach, wielkich rzeczach, które ta nauka wydrążyła w jego sercu, to będzie ten czas, pokarm dla nas wszystkich i przede wszystkim głos dla Jana Pawła II - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Konarska, współorganizatorka Marszu Papieskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół Anna Popek religia bronimy Jana Pawła II

Odtworzona suka biłgorajska czyli drugie życie instrumentu

– W XVI wieku teoretyk muzyki niemieckiej Martin Agricola, napisał, że w Polsce używa się skrzypiec brzuchowych, czyli takich, które stawia się w pozycji pionowej i gra się stawiając palce między strunami, co sugerowało technikę paznokciową. Już wtedy, w XVI wieku, było to traktowane jako instrument polski, czyli inny niż ówczesny niemiecki – mówiła w "Leniwym popołudniu" prof. Maria Pomianowska. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek MUZYKA muzyka tradycyjna folklor Maria Pomianowska Trójka

PR24 Miłość małżeńska w książce "Szczęście we troje". Kim jest ten trzeci?

Gościem audycji "Między nami kobietami" w Polskim Radiu 24 była Marzena Juraczko, autorka książki "Szczęście we troje". Książka opowiada o miłości małżeńskiej na przykładzie siedmiu opisanych par. Jej tytuł jest trochę prowokacyjny, bo skoro miłość dotyczy par małżeńskich, to kim jest ten trzeci?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek miłość małżeństwo religia wiara

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg inteligencja choroba Alzheimera Anna Popek jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Zbrodnia katyńska. Od tego dokumentu wszystko się zaczęło

83 lata temu, 5 marca 1940 roku, sowiecki dyktator Józef Stalin podpisał ściśle tajną uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku. Decyzja Stalina i jego towarzyszy z Politbiura była początkiem zbrodni katyńskiej. – My, jako historycy powtarzamy to bardzo często, że jest to w jakiejś mierze także osobista zemsta Stalina za wojnę 1920 roku. Oficerowie polscy, Wojsko Polskie nie dopuściło do wtargnięcia bolszewizmu na teren Europy, powstrzymaliśmy tę nawałnicę – mówił w Trójce profesor Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Jan Żaryn Anna Popek II wojna światowa

Kiedy rodzice się rozwodzą. Jak zadbać o dobro dziecka?

Rozwód jest bardzo trudną decyzją, która zostawia ślady w życiu i psychice uczestniczących w nim osób: obojga małżonków, ale także dziecka. Co zrobić, aby ochronić dziecko przed rozwodową traumą? Jak się rozwieść, by zostawiło to w jego psychice najmniejsze ślady? M.in. o tym Anna Popek rozmawia w "Leniwym przedpołudniu" ze swoim gościem.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko rozwód adwokat rodzice Trójka Anna Popek

Walentynkowe pytanie: jaki jest sekret udanego związku?

- Czasami ktoś mówi, że to jest uczucie. Ktoś inny uważa, że to coś więcej, bo uczucie przeminie i jeśli nic innego nie będzie między nami, to zostanie pustka. Jeszcze inni mówią, że to rodzaj odpowiedzialności za siebie i drugą osobę, czyli decyzji - mówi Mira Jankowska, prowadząca warsztaty, które towarzyszyły spektaklowi "Mistrzowska akademia miłości".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka miłość Walentynki

Meksyk. Niezwykłe bogactwo kultury i natury

Isabel Balderas nie kryje, że dla niej jako Meksykanki największą dumą jest kultura, folklor i kuchnia tego kraju. – Podtrzymujemy wciąż nasze tradycje, których większość z nich pochodzi jeszcze z czasów przedkolumbijskich. Oczywiście obecne są też elementy innych kultur, w związku z kolonizacją kraju, ale wciąż dbamy o historyczne i kulturowe korzenie Meksyku – mówi rozmówczyni Anny Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek podróże książki Trójka Meksyk

"To jedna z najstarszych instytucji w Polsce". Katarzyna Zalasińska o Narodowym Instytucie Dziedzictwa

- Narodowy Instytut Dziedzictwa jest jedną z najstarszych instytucji w ogóle w Polsce. Powstaliśmy ponad 60 lat temu i początkowo był to ośrodek dokumentacji zabytków, jednak z biegiem lat coraz to nowe zadania dochodziły do naszej misji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  zabytki POLSKA HISTORIA architektura Narodowy Instytutu Dziedzictwa Polskie Radio 24 Anna Popek społeczeństwo