more_horiz
PR24 Portal
Section05
Anna Stempniak

"Będę sławny, będę bogaty”. Biografia Bogusława Kaczyńskiego

Bogusław Kaczyński, popularyzator muzyki klasycznej, przez wiele lat pracujący na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 2 maja tego roku obchodziłby 80. urodziny. Niebawem pod patronatem Jedynki ukaże się książka Anny Lisieckiej "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Kaczyński biografia KSIĄŻKA muzyka klasyczna KULTURA Ada Sari Anna Lisiecka opera Anna Stempniak

Jerzy Janicki: początkowo śmialiśmy się z prymitywizmu "wyswobodzicieli" Lwowa

- Bolszewicy weszli do Lwowa 22 września 1939 roku. Staliśmy w oknie i patrzyliśmy na ciągnącą się tę cuchnącą, brudną armię, bez przesady z karabinami na sznurkach, w obstrzępionych płaszczach. Początkowo śmialiśmy się z ich chamstwa, prymitywu; z tego, że damy dygnitarzy kupowały nocne koszule naszych matek i żon i paradowały w nich później w Operze Lwowskiej - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, reportażysta i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Janicki rocznica Lwów KULTURA Anna Stempniak

"Wolontariat". Sposób na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

- Program "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Chodzi zarówno o obszar I Rzeczypospolitej, jak i o spuściznę kulturową wytworzoną przez polską emigrację; a tym samym jest to już niemal cały świat - mówiła w Jedynce Marta Szymska z Instytutu Polonika.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa zabytki emigracja wolontariat Anna Stempniak KULTURA

Nie tylko Taras Szewczenko. Historia literatury ukraińskiej

Właśnie minęła 208. rocznica urodzin Tarasa Szewczenki (1814-1861) uważanego za jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów, twórcy ukraińskiej literatury współczesnej i bohatera Ukrainy. Był on także malarzem i działaczem politycznym, który stał się symbolem narodu ukraińskiego, jego kultury i tożsamości. Historia ukraińskiej literatury, ukraińskiej kultury nie zaczęła się jednak w wieku XIX, kiedy żył Szewczenko, ale osiem wieków wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura KULTURA Anna Stempniak

"Matrix" znowu w kinach. Skąd bierze się fenomen tego filmu?

- Idźmy za Neo, który po latach wiedzie zwyczajne życie w San Francisco i łyka zlecone przez psychoterapeutę niebieskie pigułki, aż do momentu, w którym Morfeusz daje mu czerwoną. Wtedy umysł Neo otwiera się ponownie na Matrix - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Do polskich kin właśnie trafił długo wyczekiwany "Matrix Zmartwychwstania", czyli czwarta część tego kultowego filmu.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM premiera Anna Stempniak Małgorzata Raducha

Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury

Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach i oboje swoją działalność zaczynali w bardzo wczesnym wieku. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli i najlepiej się czują pracując w kręgu góralskiego wzornictwa i estetyki. Ich pracę można oglądać - do 12 lutego 2022 roku - w Zakopiańskim Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zakopane SZTUKA sztuka ludowa Anna Stempniak KULTURA

Caravaggio na Zamku Królewskim. Wyjątkowa wystawa dzieł mistrza

Od 10 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie, można podziwiać wystawę "Caravaggio i inni mistrzowie". Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obraz "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" autorstwa Caravaggia. Zgromadzone dzieła pochodzą z florenckiej kolekcji Roberta Longhiego. To jednak nie koniec przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio Zamek Królewski malarstwo Anna Stempniak KULTURA
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem