more_horiz
PR24 Portal
Section05
Antarktyda

Cyrkulująca woda pod lodami Antarktydy. Wraz z głębokością rośnie jej zasolenie

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu. Zdaniem wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz do zrozumienia ich zachowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka Antarktyda klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie woda NAUKA Ziemia dwutlenek węgla

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Katarzyna Kobylecka archeologia Odessa Antarktyda podróże

"Milowy krok w badaniach historii polarnictwa". Odnaleziono słynny okręt Shackletona

Udało się odnaleźć statek słynnego badacza Antarktydy Ernesta Shackletona - Endurance. Jednostka zatonęła pod lodem w 1915 roku. Spoczywający na głębokości 3 km wrak zachował się w zadziwiająco dobrym stanie. Poinformował o tym organizator ekspedycji Endurance22 Falklands Maritime Heritage Trust.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda statek badania NAUKA odkrycia i ciekawostki lód klimat edukacja

Koronawirus dotarł na... belgijską stację badawczą na Antarktydzie. "Sytuacja nie jest dramatyczna"

Na belgijskiej stacji badawczej Princess Elisabeth Polar Station na Antarktydzie odnotowano zakażenia koronawirusem. W informacji wynika, że co najmniej 16 spośród 25 jej pracowników jest chorych. BBC poinformowano, że "infekcje przebiegają łagodnie i na razie nikt z personelu nie chce wracać do domu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda koronawirus COVID-19 pandemia zdrowie

Nasi polarnicy wylądowali na Antarktydzie. Będą reaktywować polską stację

Po pięćdziesięciu dniach spędzonych na statku Akademik Fedorov czworo naukowców zostało w środę przetransportowanych śmigłowcem do rosyjskiej stacji polarnej Mirnyj na Antarktydzie. Na początku roku (6 stycznia) polarnicy mają dotrzeć do nieużywanej od czterdziestu dwóch lat Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego znajdującej się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda badania społeczeństwo

Polscy polarnicy wylądowali na Antarktydzie

Polscy polarnicy wylądowali na Antarktydzie. Po pięćdziesięciu dniach spędzonych na statku Akademik Fedorov czworo naukowców (29 grudnia) zostało przetransportowanych śmigłowcem do rosyjskiej stacji polarnej Mirnyj. Na początku roku (6 stycznia) polarnicy mają dotrzeć do nieużywanej od czterdziestu dwóch lat Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego znajdującej się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda badania klimat

Powrót na Antarktydę po 40 latach. Wyprawa badawcza polskich naukowców

10 listopada wyruszyła do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego wyprawa badawcza polskich naukowców, którzy wracają w to miejsce po 40 latach i dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki mają plan rewitalizacji tej stacji i prowadzenia szerokich badań, m.in. głębokich struktur Ziemi, pola magnetycznego, a także wszechstronnych badań geologicznych i hydrologicznych, które obrazują zmiany systemów polarnych i zmiany klimatu na naszej planecie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Antarktyda geologia NAUKA

Powrót na Antarktydę

10 listopada wyruszyła do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego wyprawa badawcza polskich naukowców, którzy wracają w to miejsce po 40 latach i dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki mają plan rewitalizacji tej stacji i prowadzenia szerokich badań, m.in. głębokich struktur Ziemi, pola magnetycznego, a także wszechstronnych badań geologicznych i hydrologicznych, które obrazują zmiany systemów polarnych i zmiany klimatu na naszej planecie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Antarktyda
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem