more_horiz
PR24 Portal
Section05

Antoni Opaliński

Gen. Skrzypczak: Ukraińcy przygotowują kontrnatarcie. Kwestią otwartą pozostaje jego kierunek

- Ukraińcy muszą przygotowywać kontrofensywę, ale tylko na jeden kierunek. Więc potencjał, który gromadzą, ma im wystarczyć na dokonanie wyłomu, czy przełamania obrony rosyjskiej na jednym kierunku (...). Chyba nadal otwartą kwestią pozostaje wybór kierunku tej kontrofensywy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak, komentując obecną sytuację w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Waldemar Skrzypczak

Afera śmierciowa w Warszawie. Nisztor: Karpiński mógł robić, co chciał, dzięki Trzaskowskiemu

- Mówimy o ogromnych pieniądzach, ogromnych kontraktach i decyzji prezydenta Warszawy, która gdyby nie została podjęta, to Ratusz kontrolowałby umowy i decydowałby, czy je zawierać, czy też nie. A tak Włodzimierz Karpiński, dzięki Rafałowi Trzaskowskiemu, mógł robić, co mu się żywnie podoba - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy "GPC" Piotr Nisztor.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony Antoni Opaliński Piotr Nisztor Rafał Trzaskowski mazowieckie śmieci

PR24 "Chiny są zainteresowane zwycięstwem Rosji". Dr Bogusz o wizycie Xi Jinpinga w Moskwie

- Oficjalnie Chiny mówią, że są państwem neutralnym, ale jest to neutralność przyjazna Rosji. Chińska propaganda na wszelkie sposoby powiela i rozpowszechnia rosyjską narrację o wojnie na Ukrainie, zwłaszcza w państwach globalnego Południa, to tam jest prawdziwe pole bitwy informacyjnej współczesnego świata, a Chiny i Rosja mają tam sporą przewagę nad Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz, specjalista ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Europa Antoni Opaliński ŚWIAT Chiny USA Ukraina Xi Jinping Władimir Putin wojna na Ukrainie Adrian Klarenbach

PR24 Relacje niemiecko-japońskie. Dr Marcin Socha wyjaśnia znaczenie wizyty Olafa Scholza w Tokio

Szef rządu federalnego Niemiec Olaf Scholz odbył wizytę w Japonii. Do Tokio udał się z sześcioma ministrami. Głównym celem jego wizyty miało być zacieśnienie stosunków gospodarczych, na które zdaniem mediów należy patrzeć jako na "historię sukcesów". W Polskim Radiu 24 relacje niemiecko-japońskie komentował dr Marcin Socha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Japonia Niemcy

"Sprawę Jana Pawła II trzeba widzieć w pewnym kontekście”. Gen. Komornicki o wojnie hybrydowej Rosji

- Siłą rzeczy tego typu nagłaśnianie tej kwestii, wywołanie dyskusji, nie służy tej sprawie, jaką jest dziś budowanie konsolidacji społeczeństwa wobec tego, co się dzieje w kontekście wojny na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki, były wiceszef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 szpiegostwo Antoni Opaliński wojna hybrydowa

PR24 Sprawa ks. Franciszka Blachnickiego. Rzecznik IPN: bez wątpienia to zbrodnia komunistyczna

- W toku żmudnego, prowadzonego od kwietnia 2020 roku śledztwa, udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że ks. Franciszek Blachnicki jest ofiarą zbrodni komunistycznej. Został zamordowany - mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził nadzieję na to, że sprawców tego mordu uda się ustalić i ukarać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński IPN Franciszek Blachnicki komunizm zabójstwo morderstwo księdza Blachnickiego

"Zaproszenie do samookaleczenia". Małgorzata Wołczyk o hiszpańskiej "ustawie trans"

- Od chwili zaaprobowania tej ustawy, w niektórych regionach, np. w Katalonii, liczba składanych podań o zmianę płci wzrosła o 4000 procent - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Małgorzata Wołczyk o nowej ustawie madryckiego rządu dotyczącej zmiany płci. - Jak martwi się wiele osób, to jest zaproszenie do samookaleczenia - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Hiszpania Antoni Opaliński LGBT homoseksualizm

"Zadanie dla historyków, nie polityków". Marek Balt o dyskusji o uchwale ws. dobrego imienia Jana Pawła II

- Ta dyskusja jest nie do końca potrzebna, dziś mamy większe problemy, potrzebujemy rozmawiać o pieniądzach z Unii Europejskiej czy 18-procentowej inflacji - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt (Nowa Lewica), komentując przyjęcie uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II Antoni Opaliński

"Zderzenie dwóch cywilizacji”. Prof. Bernacki o atakach na Jana Pawła II

- Mamy do czynienia ze sporem o charakterze fundamentalnym, zderzeniem dwóch światów, dwóch cywilizacji. Jednej odwołującej się do wartości i autorytetów, a drugiej strony miałkiej, bez wartości i autorytetów, odwołującej się do subiektywnego oglądu świata - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II Antoni Opaliński

PR24 "Trzeba grać wyprzedzająco". Jakub Wiech o przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie

- Atom jest nieodzowny, jeśli chcemy zapewnić odpowiednio wysoką podaż mocy. Nie możemy się w 100 proc. oprzeć na źródłach odnawialnych, nie jesteśmy w stanie zrobić tego technologicznie, w większości są one zależne od pogody, wymagają pewnych mocy stabilizujących, których źródłem mogą być elektrownie jądrowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal Energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska energia atomowa bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna Antoni Opaliński Jakub Wiech

PR24 "Polska stała się stolicą całego regionu". Soloch o przemówieniu Bidena

- Ta wizyta i słowa wypowiedziane przez prezydenta mocarstwa światowego siłą rzeczy mają wymiar globalny, ale też proszę zwrócić uwagę, jak bardzo Polska stała się stolicą co najmniej dla całego regionu, (...) jak ważnym krajem jest również z perspektywy państw zachodnich - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Soloch, komentując wizytę i wystąpienie Joe Bidena w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Soloch Joe Biden Joe Biden w Polsce polityka POLSKA dyplomacja Antoni Opaliński

Kreml wycofuje się z traktatu Nowy START. Jan Parys: godzi się na nowy wyścig zbrojeń

- W czasach rosyjskiej wojny w Afganistanie trwało to kilka lat, ale wreszcie do władzy na Kremlu dotarło, że Rosja nie udźwignie i wojny konwencjonalnej, i wyścigu zbrojeń, i sankcji ekonomicznych. Zrozumiano, że grozi to rozpadem państwa radzieckiego. Tak było ponad 30 lat temu i ta sytuacja może się powtórzyć - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON, komentując decyzję Kremla o wycofaniu się z porozumienia START.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Parys Antoni Opaliński Joe Biden wojna na Ukrainie Rosja broń nuklearna broń atomowa infografika

PR24 Joe Biden w Kijowie. Ekspert: pomoc gospodarcza USA dla Ukrainy jest równie istotna jak ta militarna

Może kwotowo zapowiedź Joe Bidena w Kijowie dotycząca wsparcia militarnego nie jest ogromna. Natomiast niewątpliwie fakt ogłoszenia jej w Kijowie, razem z zapowiedzią istotnego pakietu pomocy ekonomicznej - to dla funkcjonowania państwa ukraińskiego w czasie wojny jest absolutnie kluczowe - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Mateusz Piotrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Ukraina Kijów Joe Biden Wołodymyr Zełenski wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni

PR24 59. Konferencja Bezpieczeństwa. Szatkowski: dla Polski priorytetem jest sprawa wojny na Ukrainie

- Cały czas temat wojny na Wschodzie, agresji rosyjskiej na Ukrainę, pozytywnego rozstrzygnięcia tej nieszczęśliwej sytuacji jest dla nas priorytetem. To jest oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, komentując rozpoczynającą się w piątek 59. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Tomasz Szatkowski ŚWIAT Europa Monachium Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja

KE skarży Polskę do TSUE. Czarnecki: celem - ograniczenie konkurencyjności naszego państwa

- Nie traktujmy instytucji unijnych jako zbiorowiska ekspertów. To są politycy, byli premierzy czy ministrowie i podejmują decyzje stricte polityczne. Polska jest niewygodna z różnych powodów, także dlatego, że urosła gospodarczo i geopolitycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Antoni Opaliński Ryszard Czarnecki

PR24 USA zestrzeliły chiński balon. Dr Brona: jeden z większych kryzysów ostatnich lat w relacjach tych krajów

- Wydaje się, że sprawa balonu przekreśliła na przynajmniej kilka tygodni starania, żeby utrzymać dialog polityczny (...). Musimy pamiętać, że wizyta Blinkena w Chinach to pierwsza od pięciu lat wizyta na tak wysokim szczeblu przedstawiciela USA w Chinach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adrian Brona (Uniwersytet Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Europa Antoni Opaliński ŚWIAT Chiny USA szpiegostwo