more_horiz
PR24 Portal
Section05
Armia Czerwona

Jak obchodzić 8 maja w Polsce? Jan Józef Kasprzyk: na pewno nie jest to dzień zwycięstwa

- 8 maja obchodzimy rocznicę zakończenia działań wojennych w Europie, ale na pewno nie możemy traktować tego dnia jako dnia zwycięstwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA Józef Stalin historia Polski Armia Czerwona II wojna światowa ZSRR Rosja

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami". Rzońca odpowiada Tuskowi

- To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk, może więc parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, komentując wypowiedź szefa PO Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Donald Tusk ZSRR Armia Czerwona regiony Warszawa infografika

Armia Czerwona według Donalda Tuska. "Uwalniali od nazizmu"

Jaka jest opinia Donalda Tuska o Armii Czerwonej i "wyzwoleniu" z 1945 r.? Portal tvp.info przypomniał słowa byłego premiera wypowiedziane 1 września 2009 r. podczas wspólnej konferencji prasowej z Władimirem Putinem. Czwartkowa wypowiedź polityka dowodzi, że swojego zdania w kwestii "wyzwolicieli" nie zmienił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk relacje polsko-rosyjskie Armia Czerwona Władimir Putin II wojna światowa

"Podbój, nie wyzwolenie". Dr Filip Musiał o wkroczeniu Sowietów do Polski w 1944 r.

- Po pól wieku komunizmu w Polsce mamy skłonność do sformułowań propagandowych narzuconych nam przez Sowietów i rodzimych komunistów. Zakłamane pojęcia, które nam narzucono w PRL są żywe do dzisiaj. Ten język wrósł głęboko w naszą mentalność, ciężko się nam z niego wyzwolić nawet 30 lat od 1989 r.  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski ZSRR Armia Czerwona Tadeusz Płużański Warszawa Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo

Rosja blokuje remont cmentarza w Katyniu i budowę pomnika katastrofy smoleńskiej. Gliński: stosują metodę "spychologii"

Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej. Jak wskazał, Moskwa w tej kwestii od kilku lat stosuje metody "spychologii, nieodpowiadania na pisma czy przerzucania się odpowiedzialnością".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski symbole IPN pomniki Armia Czerwona zbrodnia katyńska Katyń Rosja dekomunizacja katastrofa smoleńska

Apel ministra kultury do prezydenta Olsztyna. "Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej należy usunąć"

O usunięcie pomnika wdzięczności Armii Czerwonej zaapelował do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Przypomniał ścieżkę prawną, która w sposób szybki i sprawny umożliwi relokację pomnika. Jednocześnie zapewnił, że ministerstwo pokryje wszelkie koszty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomniki Armia Czerwona zbrodnie wojenne komunizm IPN Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reżim historia Polski symbole dekomunizacja Instytut Pamięci Narodowej

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 r., wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Rosja IPN dekomunizacja Karol Nawrocki Armia Czerwona pomniki reżim historia Polski Instytut Pamięci Narodowej komunizm

Pomniki Sowietów legły w gruzach. Prezes IPN: to względy przyzwoitości historycznej

Przeprowadzono demontaże monumentów upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej w Garncarsku w województwie dolnośląskim, Międzybłociach w województwie wielkopolskim oraz - z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - w Siedlcu w województwie wielkopolskim. - Nie możemy w XXI wieku nauczać kolejnych pokoleń Polaków o tym, że zbrodniarze, którzy mordowali i gwałcili, zasługują na szacunek, to psuje świat - mówi Polskiemu Radiu szef IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki IPN Armia Czerwona Związek Radziecki HISTORIA komunizm Rosja dekomunizacja

Rusza demontaż sowieckich pomników. "Nie powinny straszyć ludzi"

Dziś zostaną wyburzone trzy pomniki Armii Czerwonej. Demontaże monumentów upamiętniających Sowietów odbędą się w miejscowościach: Garncarsko w województwie dolnośląskim, Międzybłocie w województwie wielkopolskim oraz z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w Siedlcu w województwie wielkopolskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan pomniki Związek Radziecki Witold Banach dekomunizacja Armia Czerwona

TYLKO U NAS "Zgodna z sowiecką ideologią". Prezes IPN o rosyjskiej prowokacji w Katyniu

Rosjanie zagrozili w minionym tygodniu zniszczeniem cmentarza polskich oficerów w Katyniu, jeśli w Polsce likwidowane będą sowieckie pomniki. - Zniszczenie polskiego cmentarza w Katyniu będzie zwykłym barbarzyństwem - nie pierwszym, ale kolejnym - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Karol Nawrocki IPN Armia Czerwona Związek Radziecki zbrodnia katyńska Katyń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem