more_horiz
PR24 Portal
Section05
Barbara Krafftówna

Wiesław Michnikowski. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Wiesław Michnikowski - aktor o niesamowitym talencie komediowym, niezapomniany z kreacji m.in. w Kabarecie Starszych Panów, Kabarecie Dudek czy słynnej radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" - niezmiennie śmieszy kolejne pokolenia Polaków. Był aktorem charakterystycznym o niesamowitej sile komicznej, ale jego vis comica podszyta była melancholią.  
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Barbara Krafftówna Juliusz Machulski kino kabaret Kabaret Starszych Panów aktor Podwieczorek przy mikrofonie (RWE 1955-57) Warszawa telewizja

Marcin Troński: Krafftówny nie trzeba było reżyserować

- Byłem zaskoczony jej radiową sprawnością. Tak jakby spędziła pół wieku pracując w radiu. Najwspanialej się grało w dwójkowych scenach, cała zatapiała się w swych postaciach. Była aktorką z krwi i kości, nigdy się nie skarżyła, nie plotkowała. Precyzyjna w pracy, starej daty, ale jednocześnie nowoczesna. Nie było dla niej tematów tabu - tak na antenie Dwójki Marcin Troński wspominał Barbarę Krafftównę.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Dwójka Marcin Troński Roman Dziewoński Andrzej Zieliński Jakub Jamrozek Andrzej Matul Irena Kwiatkowska Franciszek Pieczka Stanisław Brudny

Pożegnanie Barbary Krafftówny. Prezydent: przyciągała swoim kunsztem i osobowością

"Była wspaniałym człowiekiem. Lubiła i szanowała innych ludzi. Nie unikała wyzwań, głodna życia i starająca się doceniać przede wszystkim jego dobre strony, choć przecież los nie szczędził jej bolesnych doświadczeń " - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników piątkowego pogrzebu Barbary Krafftówny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Krafftówna prezydent aktorzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński KULTURA TEATR kabaret

Barbara Krafftówna: cała egzystencja teatru

- W 1946 roku było otwarcie Teatru Wybrzeże w Gdyni. Były bardzo ciężkie i biedne warunki. Miasto zafundowało dla zespołu sienniki, a słomę musieliśmy sami sobie zdobyć - w cyklu "Głosy z przeszłości" sięgnęliśmy do nagrań z 2008 roku. To osobiste opowieści wybitnej aktorki, zachowane w Archiwum Polskiego Radia. Barbara Krafftówna odeszła 23 stycznia. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktor kino Kazimierz Dejmek Dwójka

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie z udziałem polskich sportowców

Członkowie polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Pekinie odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Stany Zjednoczone Pekin igrzyska olimpijskie Kościół katolicki Barbara Krafftówna język polski Lwów

Nie żyje Barbara Krafftówna. "Sama w sobie była dziełem sztuki"

Wybitna polska aktorka teatralna, filmowa, artystka kabaretowa zmarła w Domu Artystów w Skolimowie w wieku 93 lat. – Sama w sobie była dziełem sztuki: mogła stać na scenie nic nie mówiąc, a i tak jej sylwetka, wnętrze, bogactwo ducha by przemawiało do widza – mówiła Joanna Szczepkowska. – Wraz z jej śmiercią w historii kultury polskiej powstała mała przepaść – powiedział Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Barbara Krafftówna Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia film polski KULTURA

"Zmieniła oblicze filmu i teatru". Wspominamy Barbarę Krafftównę

Niezapomniana Felicja z "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, energiczna Honorata z "Czterech pancernych i psa", wykonawczyni piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Mowa o Barbarze Krafftównie, która zmarła w niedzielę, 23 stycznia, w wieku 93 lat. - Myślę, że będziemy ją pamiętać jako aktorkę, która zmieniała oblicze filmu i teatru - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktorzy reżyser wspomnienie Teatr Polskiego Radia Joanna Sławińska

Cezary Żak: Barbara Krafftówna była niezwykle twórczą osobą

- Na pierwszej próbie sytuacyjnej powiedziała mi: słuchaj, mam taki pomysł, żeby wjeżdżać na scenę na wrotkach. Wzięła potem kilka lekcji jazdy i na szczęście powiedziała: nie, jednak to nie był dobry pomysł - wspominał w Dwójce Cezary Żak, który reżyserował przedostatnią sztukę, w której zagrała Barbara Krafftówna. Aktorka zmarła dziś w wieku 93 lat. W specjalnej audycji na antenie Dwójki niezwykłą artystkę teatralną, filmową i kabaretową wspominali ci, którzy znali ją osobiście.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Dwójka Andrzej Sułek aktorzy aktorstwo aktor KULTURA Tomasz Mościcki Cezary Żak joanna szczepkowska Remigiusz Grzela

Barbara Krafftówna w słuchowisku "Wszystko w rodzinie" Marcina Trońskiego [POSŁUCHAJ]

Wspominając Barbarę Krafftównę, przypomnieliśmy słuchowisko "Wszystko w rodzinie", w którym ta wybitna aktorka wraz z Franciszkiem Pieczką zagrali główne role. Obok nich wystąpili m.in. Sławomira Łozińska, Stanisław Brudny oraz Marcin Troński, który także słuchowisko stworzył i wyreżyserował. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Krafftówna słuchowisko Barbara Marcinik TEATR Marcin Troński Maciej Kubera Franciszek Pieczka Stanisław Brudny

Jerzy Szczudlik "Lepsza". Z radiowych ról Barbary Krafftówny [POSŁUCHAJ]

W niedzielę, w wieku 93 lat, zmarła wybitna polska aktorka Barbara Krafftówna. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy słuchowisko z jej udziałem zatytułowane "Lepsza".  To opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji, a także humoru i ironii, bo tylko tak, według autora - Jerzego Szczudlika, da się rozmawiać o rzeczach śmiertelnie poważnych.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Teresa Lipowska Krzysztof Wakuliński słuchowisko

Róża, Archive, Voo Voo: tydzień wyjątkowych nowości

– Będziemy się przyglądać nowościom z ostatniego tygodnia, który obrodził w wyjątkowo dorodne muzyczne owoce – tymi słowy Justyna Grabarz rozpoczęła audycję "Czy już państwo słyszeli?" – Dobrej muzyki pojawiło się sporo, spróbuję więc dzisiaj mniej gadać, by zostawić dużo przestrzeni nowym, wyjątkowym dźwiękom – dodała.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Voo Voo Novika archive Barbara Krafftówna Jerzy Wasowski Justyna Grabarz Trójka

Andrzej Matul: Barbarę Krafftównę ściągnąłem do Radia w 1976 roku

W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna – aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Wśród wielu jej artystycznych dokonań była również współpraca z Polskim Radiem. Występowała w licznych słuchowiskach, ale swoją radiową przygodę rozpoczęła od udziału w "Lecie z Radiem". – Czytała wtedy kryminał Joanny Chmielewskiej – wspomina Andrzej Matul, jeden z prowadzących w tamtym czasie audycję.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Lato z Radiem Joanna Chmielewska Andrzej Matul Zbigniew Krajewski odeszli 2021
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem