more_horiz
PR24 Portal
Section05
Beata Płomecka

Ciężkie uzbrojenie dla Ukrainy. UE zwiększa fundusz do 2 miliardów euro

W Unii Europejskiej jest zgoda na zwiększenie do 2 miliardów euro funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy. Pomysł, by do dostępnej puli dodać 500 milionów euro poparli ministrowie obrony krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Wczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 broń Unia Europejska Beata Płomecka fundusze unijne Europa

Spotkanie ministrów obrony krajów UE. Rozmowy o wsparciu militarnym Ukrainy i rozszerzeniu NATO

Około 11.00 rozpoczęło się w Brukseli spotkanie szefów resortów obrony krajów Unii Europejskiej. Ministrowie zaakceptują zwiększenie funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy do dwóch miliardów euro. Mają też rozmawiać o rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni NATO Beata Płomecka

Wiceszef MSZ: Polska jest lepiej przygotowana niż reszta UE na wstrzymanie dostaw surowców z Rosji

- Polska lepiej przygotowała się w porównaniu z resztą Unii Europejskiej na wstrzymanie dostaw surowców energetycznych z Rosji - podkreślił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Węgry wojna na Ukrainie wojna 2022 embargo Europa Beata Płomecka Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polska w Unii Europejskiej

Marcin Przydacz apeluje w Brukseli: trzeba jak najszybciej nałożyć embargo na import rosyjskiej ropy

- Trzeba jak najszybciej nałożyć unijne embargo na import rosyjskiej ropy - mówił w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Potwierdził, że wciąż nie ma w Unii Europejskiej porozumienia w tej sprawie. Węgry nadal blokują jednomyślną zgodę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Węgry wojna na Ukrainie wojna 2022 embargo Europa Beata Płomecka Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Obowiązkowe magazynowanie gazu w UE. Dziś start negocjacji krajów członkowskich

W Brukseli o 17:00 rozpoczynają się negocjacje przedstawicieli krajów członkowskich i Europarlamentu w sprawie przepisów o obowiązkowym magazynowaniu gazu w Unii Europejskiej. Główne założenia projektu przygotowanego przez Komisję Europejską przewidują konieczność wypełnienia magazynów w 80 procentach do najbliższej zimy. W kolejnych latach ma to być 90 procent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa gaz Rosja Gazprom sankcje Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Bruksela Unia Europejska Beata Płomecka energia Komisja Europejska GOSPODARKA

Kolejne rozmowy UE ws. embarga na ropę z Rosji. Borrell: bardzo potrzebujemy porozumienia

W poniedziałek przed południem odbędą się kolejne rozmowy na temat unijnego embarga na import ropy z Rosji. Będzie to jeden z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów. Dotychczasowe negocjacje, na szczeblu ambasadorów, nie przyniosły rezultatów, bo jednomyślną zgodę blokowały Węgry. Domagają się one unijnego dofinansowania na modernizację rurociągów, by przełączyć się na inną ropę niż ta z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka wojna na Ukrainie Węgry sankcje Unii Europejskiej

Jest propozycja zwiększenia funduszu na broń dla Ukrainy. Szef RE: liczy się czas

"Pełne poparcie dla zwiększenia do dwóch miliardów euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Podkreślił, że w tej sprawie liczy się czas. O propozycji zwiększenia funduszu mówił dziś szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska broń Ukraina wojna 2022 Charles Michel Beata Płomecka fundusze unijne

Trudne negocjacje ws. embarga na rosyjską ropę. Borrell: liczę, że wkrótce dojdziemy do porozumienia

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell liczy na to, że wkrótce będzie zgoda na embargo na import ropy z Rosji. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia do końca tygodnia, wtedy sprawą zajmą się ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, którzy spotykają się w poniedziałek na comiesięcznej naradzie w Brukseli. Jednomyślną zgodę na wstrzymanie zakupów rosyjskiej ropy cały czas blokują Węgry.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa wojna 2022 Rosja Beata Płomecka sankcje Węgry

"Węgry blokują uzgodnienia". Nadal brak porozumienia ws. sankcji UE wobec Rosji

Spotkanie unijnych ambasadorów w Brukseli ponownie zakończyło się bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Węgry nadal blokują uzgodnienia. Domagają się przede wszystkim unijnego dofinansowania inwestycji, które pozwolą im na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do chorwackiego. Wcześniej Węgry uzyskały obietnicę, że zostaną czasowo wyłączone spod unijnego embarga i do końca 2024 roku będą mogły kupować ropę z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka POLSKA wojna 2022 Węgry Ukraina Rosja sankcje energetyka Unia Europejska GOSPODARKA

Obowiązkowe magazynowanie gazu. Kraje Unii gotowe do negocjacji z PE

Unijne kraje gotowe do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów dotyczących obowiązkowego magazynowania gazu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że tak zwany mandat do negocjacji uzgodnili dziś przedstawiciele 27 krajów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska gaz sankcje sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni Beata Płomecka

Cyberatak na Ukrainę, który poprzedził inwazję. UE potępiła Rosję i jej władze

Unia Europejska potępiła Rosję za atak cybernetyczny, który poprzedził inwazję na Ukrainę. Chodzi o paraliż modemów, które komunikują się z satelitą Ka-Sat firmy Viasat. Do szerokopasmowego internetu dzięki satelicie miały dostęp, oprócz konsumentów, także administracja publiczna i ukraińskie wojsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni cyberprzestępczość cyberatak Unia Europejska Beata Płomecka

Węgry wciąż blokują embargo na import ropy z Rosji. Trwają negocjacje ws. sankcji UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprowadza dziś od rana konsultacje z krajami członkowskimi w sprawie bezpieczeństwa dostaw ropy do Unii i rozwoju infrastruktury naftowej. Wkrótce ma ogłosić też wkrótce wideokonferencję o współpracy regionalnej z sąsiadami Węgier.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja sankcje Ursula von der Leyen Komisja Europejska Viktor Orban Węgry embargo ropa naftowa Beata Płomecka GOSPODARKA

Szef unijnej dyplomacji apeluje o hojne wsparcie dla Syrii. Polska przypomina o potrzebach Ukrainy

Szef unijnej dyplomacji zaapelował o hojne wsparcie finansowe dla Syrii, która od 2011 roku jest pogrążona w wojnie domowej i kryzysie humanitarnym. Josep Borrell mówił o tym podczas międzynarodowej konferencji darczyńców w Brukseli organizowanej przez Unię Europejską i ONZ. Polska z kolei przypomina o potrzebach napadniętej przez Rosję Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska fundusze unijne Bliski Wschód Syria Ukraina Beata Płomecka

Trwa spór ws. unijnego embarga na rosyjską ropę. Narada regionalna na prośbę Węgier

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zorganizowała wideokonferencję w sprawie bezpieczeństwa dostaw ropy do Unii i rozwoju infrastruktury naftowej, jak chciały tego Węgry - informują unijni urzędnicy. Wszystko po to, by umożliwić postęp w negocjacjach w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja sankcje wojna 2022 Węgry Budapeszt ropa naftowa embargo Beata Płomecka Viktor Orban Ursula von der Leyen
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem