more_horiz
PR24 Portal
Section05
Beata Stylińska

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
Zobacz więcej na temat:  Krzesimir Dębski Dwójka kompozytor skrzypce Jazz muzyka klasyczna Beata Stylińska

Agnieszka Rehlis: przede mną debiuty na scenach świata

- Tak naprawdę moja kariera operowa zaczęła się pięć lat temu, w roku 2017. Wystąpiłam w Zurich Opera House i stamtąd wszystko ruszyło - mówiła w Dwójce śpiewaczka Agnieszka Rehlis, która po debiucie ponad 25 lat temu związała się z Operą Wrocławską, przez lata była także cenioną odtwórczynią muzyki oratoryjno-kantatowej Krzysztofa Pendereckiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Rehlis opera Dwójka Beata Stylińska Stanisław Moniuszko

Kacper Smoliński. Koncert napisany dla siebie i przyjaciela

- Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie allegra sonatowego, zawiera też kadencję, czyli fragment, w którym soliści grają bez akompaniamentu orkiestry, w którym pokazuje my możliwości techniczne naszych instrumentów. Druga część jest wolniejsza i ma prostszą budowę, a trzecia część jest szybka, zwiewna, podsumowuje koncert - mówił w Dwójce Kacper Smoliński, opisując swoją kompozycję, którą wykonał wraz z przyjacielem Bartek Miler z okazji 85-lecia Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska kompozytor instrumenty perkusja muzyka współczesna 85 lat Dwójki

Teresa Chylińska: II Symfonia B-dur Szymanowskiego to maestria formy

- Karol Szymanowski przyznał, że ma poczucie, iż takiej symfonii nikt przed nim w Polsce nie napisał. Pod dyrekcją Fitelberga rozpoczął się triumfalny pochód II Symfonii przez Berlin, Wiedeń, Lipsk, Drezno. To była dekada życia pełnej II Symfonii i jej wielkiego światowego sukcesu, podkreślano maestrię formy tego utworu - mówiła na antenie Dwójki Teresa Chylińska, najwybitniejsza badaczka życia i twórczości kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski Beata Stylińska Dwójka muzyka klasyczna

Instrumenty muzyczne w scenach Męki Pańskiej

- Motyw instrumentów muzycznych w malarstwie zaczerpnięty został z tekstów Pisma Świętego, ale nie bezpośrednio z opisu męki Chrystusa, w której autor opowiadałby, że w trakcie zadawania cierpień czy sądu ktoś grał na instrumentach. To raczej były pośrednie inspiracje Starym Testamentem - mówiła w Dwójce muzykolog i italianistka dr Dominika Grabiec, badaczka roli muzyki i instrumentów w przedstawianiu scen męki Jezusa.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc średniowiecze Beata Stylińska Dwójka KULTURA malarstwo instrumenty muzyczne

Łukasz Borowicz: arcydzieła muzyczne nie powstawały w próżni

- To nie jest tak, że np. Beethoven stworzył swoją I Symfonię czy "Eroicę" w oderwaniu od tego, co się działo naokoło. I nie jest też tak, że Mozart napisał "Don Giovanniego", po prostu siadając do stolika i pisząc. Wszystko ma swoją przyczynę w dziełach inspirujących geniuszy - w dziełach kompozytorów dobrych - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz. Dyrygent w piątek (8.04) przypomniał jednoaktową operę "Don Giovanni", napisaną przez Giuseppe Gazzanigi jeszcze przed Mozartem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łukasz Borowicz opera muzyka klasyczna KULTURA Beata Stylińska

Andrzej Boreyko: ten czas sprawdza, czy jesteśmy ludźmi

- Żyjemy w czasach wyzwań, muzycy ukraińscy są rozproszeni po całym świecie. Mam w żyłach rosyjską krew, ale nie mogę powiedzieć niczego dobrego o tych, którzy karmią się propagandą, tę wojnę wymyślili, ją prowadzą i wierzą, że to właściwa droga. Nie mieści się to w mojej głowie - mówił Andrzej Boreyko, dyrygent, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie o koncercie "Muzycy Muzykom".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Ukraina koncert Beata Stylińska Dwójka Andrzej Boreyko

Jadwiga Rappé: debiut w Deutsche Oper otworzył przede mną wiele drzwi

- Partia Erdy nie jest duża, nie robi takiej sensacji jak Królowa Nocy, ale za każdym razem pojawienie się Erdy, jeśli jest dobrze wykonane, robi kolosalne wrażenie. Ten debiut otworzył mi kolejną furtkę do produkcji wagnerowskich na całym świecie - mówiła w Dwójce Jadwiga Rappé. Z okazji 70. urodzin jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek (24.02) przypominamy rozmowę, nagraną z nią w grudniu 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Rappe śpiew Dwójka MUZYKA Beata Stylińska

Witold Rudziński. Człowiek szalenie rodzinny

- Był typowym człowiekiem Wilna, a później stał się warszawiakiem. Miał straszny "warszawski chrzest", bo przyjechał krótko przed powstaniem. Mówił o sobie: byłem ludem Warszawy i patrzyłem z przerażeniem na to, jak giną młodzi ludzie - w "Rozmowach po zmroku" gościliśmy Teresę Bochwic, która opowiadała o swoim ojcu. Witold Rudziński był kompozytorem, historykiem i teoretykiem muzyki, pedagogiem, twórcą oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Teresa Bochwic muzyka klasyczna Dwójka Beata Stylińska

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 płyta Dwójka Artur Szklener Beata Stylińska 85 lat Dwójki

Marek Janowski i Sinfonia Varsovia nadzwyczajnie

"Maestro jest niezwykle wymagającym dyrygentem. Mistrza chyba nie stać na to, żeby odpuszczać, żeby nie zwracać na pewne słabości uwagi. Jest bardzo szczery. To przynosi efekt, mobilizacja orkiestry jest absolutnie nadzwyczajna" - tak Janusz Marynowski zapraszał na nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (11.01). Zespół wystąpił pod dyrekcją Marka Janowskiego, a koncert był transmitowany na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska dyrygent Ludwig van Beethoven Johannes Brahms Sinfonia Varsovia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem