more_horiz
PR24 Portal
Section05
Bitwa o Anglię

Devon: dziś upamiętnienie dwóch polskich lotników dywizjonu 307

Nad wioską Beer w hrabstwie Devon załopocze dziś polska flaga. To upamiętnienie dwóch pilotów "polskiego" dywizjonu 307, którzy dokładnie 80 lat temu stracili nieopodal życie w wypadku. Ich Beaufighter spadł do morza w niewyjaśnionych okolicznościach. Na pokładzie byli pilot Roman Smok i nawigator Mieczysław Świerz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania II wojna światowa HISTORIA lotnictwo Bitwa o Anglię

"Lotnictwo to był dla niej naturalny wybór". Prof. Duber o Piłsudskiej-Jaraczewskiej

- Lotnictwem interesowała się już jako 12-latka, budowała modele, była osobą bardzo dynamiczną i odważną - mówił o Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej historyk prof. Paweł Duber z Nottingham Trent University, autor i współautor książek z zakresu historii politycznej dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jadwiga Jaraczewska Józef Piłsudski lotnictwo Bitwa o Anglię II wojna światowa

"Zawsze będziemy pamiętać o poświęceniu polskich lotników". Brytyjczyk planuje rekonstrukcję Spitfire'a

- Pozostaniemy na zawsze wdzięczni Polakom za ich wkład w II wojnę światową i rekonstruując ten samolot chcę oddać hołd wszystkim 18 tys. członkom Polskich Sił Powietrznych, którzy służyli wówczas w Wielkiej Brytanii - mówi Scott Booth, szef projektu Laguna’s Spitfire Legacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Anglia Wielka Brytania Londyn HISTORIA II wojna światowa lotnictwo samolot dywizjon 303 Bitwa o Anglię
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem