more_horiz
PR24 Portal
Section05

Boże Narodzenie

Źródełko i Święta na wschodzie

7 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich obchodzili Boże Narodzenie. Co to znaczy "obrządki wschodnie" i dlaczego Boże Narodzenie można świętować w grudniu i w styczniu? W "Źródełku" pochylimy się nad kilkoma tradycjami ze wschodu. Posłuchamy grekokatolickich i prawosławnych kolęd i nauczymy się tańców znanych i lubianych na dawnych Kresach, czyli m.in. W Ukrainie i na Litwie. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Boże Narodzenie kolędy taniec

"Toast za życie świąteczną filiżanką". Polka na Wyspach Owczych o cudach i zaczynaniu od nowa

Patrząc na zdjęcie widzicie zwykłą świąteczną filiżankę. Dla mnie to coś więcej. Porcelana z historią mojego życia na Wyspach Owczych. Przywiozłam ją z Polski i towarzyszy mi od początku na maleńkim archipelagu. Prezent od mojej siostry na nową drogę życia. Jak widzicie kolor czerwony jest nieco wyblakły ale dla mnie to cud, że tę filiżankę mogę trzymać w dłoni przed każdym Bożym Narodzeniem – opowiada Sabina Poulsen, Polka na Wyspach Owczych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wyspy Owcze Boże Narodzenie Wigilia Nowy Rok postanowienia noworoczne Małgorzata Frydrych

Prawosławne tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne poprzedziły przypadająca w sobotę święta Bożego Narodzenia w obrządku prawosławnym - zakończył się długi, 40-dniowy post. W prawosławiu niektóre bożonarodzeniowe zwyczaje są takie same jak w chrześcijaństwie zachodnim, ale są też specyficzne tradycje, jak dzielenie się prosforą czy łódeczka, będąca w Grecji symbolem Świąt i odpowiednikiem zachodniej choinki.
Zobacz więcej na temat:  prawosławie Boże Narodzenie święta wiara

Boże Narodzenie chrześcijan wschodnich

W folkowym Poranku Dwójki, 7 stycznia (w pierwszy dzień Bożego Narodzenia u chrześcijan obrządku wschodniego), porozmawiamy z ks. mitratem Stefanem Batruchem – prezesem Fundacji Kultury Duchowej „Pogranicza” i proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie o wschodnich tradycjach bożonarodzeniowych. Nasz Gość Poranka od wielu lat zaangażowany jest w rozwijanie międzykulturowego dialogu Wschodu i Zachodu. W audycji ks. Batruch opowiedział między innymi o tym dialogu przez pryzmat migracji, przybliżył różnice między kalendarzami liturgicznymi.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa Boże Narodzenie Wigilia

Prawosławne Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Poprzedziło je wigilijne czuwanie

Część wyznawców prawosławia obchodzi w sobotę święta Bożego Narodzenia. Poprzedziły je nocne nabożeństwa i czuwania wigilijne; to drugie w hierarchii ważności - po Wielkanocy - święto w prawosławnym kalendarzu. Spora część prawosławnych obchodzi Boże Narodzenie 25 grudnia: m.in. Grecy, Bułgarzy. Coraz częściej tę datę wybierają także Ukraińcy, ze względu na chęć odcięcia się od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, popierającej agresję na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT chrześcijaństwo prawosławie Boże Narodzenie

Ukraińskie archiwa w plecaku

Podczas, gdy katolicy świętują dzień Trzech Króli, a przez Polskę przechodzą barwne pochody, wierni obrządków wschodnich obchodzą wigilię Bożego Narodzenia. Co znamienne – po wybuchu wojny w Ukrainie – ukraińska Cerkiew pozwoliła na obchody Świąt nie tylko w wedle kalendarza juliańskiego, ale i gregoriańskiego – jak katolicy – 25-26 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Justyna Piernik Ukraina kolędy Boże Narodzenie wojna na Ukrainie

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie prawosławie Andrzej Duda Wigilia kancelaria prezydenta

"Fałszywe i obłudne". Świat reaguje na propozycję Putina dot. zawieszenia broni

Międzynarodowi liderzy polityczni skrytykowali propozycję Kremla w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie na czas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Władimir Putin polecił wczoraj ministrowi obrony wstrzymać ogień na całej linii frontu. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Boże Narodzenie Ukraina ŚWIAT Europa prawosławie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2023 Joe Biden Charles Michel Annalena Baerbock

"Aby zwyciężyło dobro nad złem". Para prezydencka złożyła życzenia wiernym Kościołów wschodnich

"Wszystkim pragniemy życzyć, aby w tym szczególnym czasie zagościła w państwa sercach prawdziwa radość i nadzieja (...) aby wspólne, tradycyjne przeżywanie świąt wzmacniało wiarę w zwycięstwo dobra nad złem" - napisała para prezydencka do wiernych Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce obchodzących wigilię Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Boże Narodzenie kościół prawosławny