more_horiz
PR24 Portal
Section05
Bruksela

Minister rolnictwa Czech obiecuje zniesienie kontroli polskiej wołowiny

Za tydzień (25 marca) Czechy zniosą nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa wprowadzone po wykryciu salmonelli w wołowinie. Polska do tego czasu ma przekazać pełną listę wdrożonych działań naprawczych w ubojniach i usuwających nieprawidłowości. Takimi ustaleniami zakończyło się trójstronne spotkanie w Brukseli unijnego komisarza do spraw bezpieczeństwa żywności oraz ministrów rolnictwa Polski i Czech. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Europa

Dr Grzegorz Gil: przed nami kolejna odsłona brexitu

- Ostatnie głosowanie niewiele zmienia, bo w dalszym ciągu niewiele wiemy. Dopiero trzecie głosowanie będzie pozwalało premier Theresy May mówić na szczycie rady Europejskiej o konkretach i zbliżyć się do brexitu – komentował w Polskim Radiu 24 trwające rozmowy dr Grzegorz Gil (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej). W audycji także komentarz dra Kamila Zajączkowskiego (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Bruksela Theresa May

Brexit. Ekspert: mamy do czynienia z wojną nerwów

– Sytuacja wokół brexitu nadal jest całkowicie nieprzewidywalna. Mamy do czynienia z wojną nerwów między Wielką Brytanią a Unią – ocenił dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnich dniach posłowie Izby Gmin brali udział w trzech głosowaniach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak wciąż nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Zjednoczone Królestwo.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit Unia Europejska Europa Theresa May Bruksela Londyn

UE i ONZ zbierają pieniądze dla Syrii

Dziś w Brukseli początek trzydniowej konferencji dotyczącej pomocy Syrii, pogrążonej w wojnie domowej od 8 lat. Spotkanie organizują wspólnie Unia Europejska i ONZ. To już trzecia konferencja darczyńców w belgijskiej stolicy. W ubiegłym roku jej uczestnicy zebrali w sumie 6 miliardów euro na lata 2018-2020. Polska zadeklarowała przekazanie 12 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  Syria Bruksela Europa ŚWIAT Unia Europejska pomoc pieniądze Wojna w Syrii ONZ

Europoseł SLD: Koalicja Europejska to uzasadniony projekt

- To zależy od tego, jaki wynik osiągniemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka prof. Bogusław Liberadzki (SLD). Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w Polskim Radiu 24 był pytany m.in. o to, czy Sojusz będzie chciał współtworzyć Koalicję Europejską również po wyborach do europarlamentu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SLD polityka Koalicja Europejska Parlament Europejski Bruksela Strasburg

Politolog: Koalicja Europejska może rozpaść się po wyborach

- Z jednej strony Koalicja Europejska uzyskuje wzrost poparcia i dobrą pozycję startową w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale już poszczególne jej części składowe mogą być w fazie zaniku. Z tego powodu bardzo możliwe, że rozpadnie się ona tuż po majowych wyborach – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Zaleśny.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Koalicja Europejska Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski Bruksela Strasburg