more_horiz
PR24 Portal
Section05
Caravaggio

"Męczeństwo św. Sebastiana". Dramaturgia obrazu według Cecco del Caravaggio

Cecco del Caravaggio nauczył się malować w stylu swego mistrza - Michelangela Merisi da Caravaggia. Świetnym przykładem jego samodzielnego dzieła, utrzymanego w formule "maniera tenebrosa", jest "Męczeństwo św. Sebastiana" z Muzeum Narodowego w Warszawie, o którym rozmawialiśmy w audycji "Jest taki obraz".
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Caravaggio Cecco del Caravaggio Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

"Ferie po królewsku 2022" na Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na "Ferie po królewsku 2022". W tym roku motywem przewodnim tej specjalnej oferty edukacyjnej będą wystawy czasowe dzieł Caravaggia i caravaggionistów. O programie odbywającego się w dniach 30 stycznia - 12 lutego 2022 r. wydarzenia w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała Monika Przypkowska z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Zamek Królewski Warszawa Caravaggio malarstwo Ferie zimowe muzeum warsztaty

Dzieła Caravaggia na Zamku Królewskim. Dr Napiórkowska: malarstwo po Caravaggiu nie było już takie samo

- Geniusz Caravaggia przejawia się m.in. w umiejętności teatralnego zainscenizowania sceny (…). W obrazie "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" mamy do czynienia z zabiegiem, który musiał ówczesnych widzów zadziwiać, uchwyceniem chwili, momentu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska - historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Caravaggio Zamek Królewski malarstwo

"Caravaggio ukazuje nam dramat Narcyza"

- Uczestniczymy w dramacie Narcyza, który lewą rękę zanurza w wodzie, jakby chciał dotknąć własnego wizerunku. Caravaggio podkreśla to, umiejętnie operując światłocieniem, ubrał bohatera w białą koszulę z obszernymi rękawami i kamizelkę, na której powierzchni dostrzegamy kwiaty, to zapowiedź jego przyszłego losu - mówił na antenie Dwójki Artur Badach, kurator wystawy obrazu "Narcyz przy źródle" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio Zamek Królewski Jakub Kukla Dwójka KULTURA malarstwo

Caravaggio na Zamku Królewskim. Wyjątkowa wystawa dzieł mistrza

Od 10 listopada, na Zamku Królewskim w Warszawie, można podziwiać wystawę "Caravaggio i inni mistrzowie". Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. obraz "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" autorstwa Caravaggia. Zgromadzone dzieła pochodzą z florenckiej kolekcji Roberta Longhiego. To jednak nie koniec przygotowanych przez organizatorów atrakcji.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio Zamek Królewski malarstwo Anna Stempniak KULTURA

"Styl Caravaggia jest przełomowy dla malarstwa nowożytnego"

- Caravaggio był na pewno człowiekiem bardzo wyrazistym i utalentowanym, jest uważany za artystę, który zapoczątkował nową epokę. Wypracowany przez niego styl jest odpowiedzią na manieryzm, jego sztuka została dobrze przyjęta - mówił na antenie Dwójki dr Artur Badach, kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka

Meduzy. Potwory Rubensa i Caravaggia

Czy Leonardo da Vinci namalował "Meduzę" na tarczy? Czy na jakimś zakurzonym strychu lub w ciemnej piwnicy kryje się przedstawienie najokropniejszej z gorgon z włosami jak węże? A może opisana w "Żywotach" Giorgia Vasariego barwna historia o potwornym obrazie, który wystraszył ojca artysty to tylko apokryf, legenda wymyślona dla ubarwienia biografii… Nikt tego nie wie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Dwójka SZTUKA Michał Montowski Caravaggio

Cierpienie w sztuce sakralnej. Ołtarz z Isenheim Matthiasa Grünewalda

Nie po raz pierwszy ludzkość zmaga się z plagami, z którymi nie jest w stanie sobie poradzić. Istnieją też tego świadectwa w sztuce. Czy obrazy sprzed kilku stuleci są w stanie nam coś uświadomić? Jednym z takich dzieł jest Ołtarz z Isenheim Matthias Grünewalda. O jego symbolice mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc SZTUKA KULTURA chrześcijaństwo Caravaggio wiara religia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem