more_horiz
PR24 Portal
Section05

Chiny

Chińskie samoloty wtargnęły do strefy powietrznej Tajwanu. Są zdolne do przenoszenia broni nuklearnej

Jak poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu, poczynając od godz. 5 nad ranem w czwartek (godz. 23 czasu polskiego w środę), wykryto 37 samolotów chińskich sił powietrznych, w tym myśliwce J-11 i J-16 oraz bombowce H-6 zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, które naruszyły południowo zachodni sektor tajwańskiej strefy identyfikacji powietrznej (ADIZ).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan wojsko

"Jesteśmy gotowi zaakceptować Chiny w roli mediatora". Kijów stawia jednak jeden warunek

W poniedziałek minister obrony Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla singapurskiego dziennika "The Straits Times" powiedział, że "Ukraina jest gotowa zaakceptować Chiny w roli mediatora w procesie negocjacji, jednak tylko w przypadku, jeżeli Pekin skłoni Moskwę do wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych przez nią ukraińskich terytoriów".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2023 Singapur Chiny Ukraina Azja

Chiński problem w relacjach UE i USA. Dziś rozmowy transatlantyckie w Szwecji

Urzędnicy wysokiego szczebla z UE i USA - w tym wiceszef KE Valdis Dombrovskis i sekretarz stanu Anthony Blinken - spotykają się w szwedzkim mieście Lulea na dwudniowym szczycie Rady ds. Handlu i Technologii. Uzgodnią wiele rzeczy poza jedną: wspólną linią wobec Chin - pisze brukselski portal informacyjny Politico.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Chiny Xi Jinping polityka ŚWIAT Europa ekonomia technologie handel