more_horiz
PR24 Portal
Section05
Czarnobyl

Rosjanie okradli laboratoria w Czarnobylu. "Zabrali sprzęt wart miliony dolarów"

Mykoła Bespały, dyrektor Centralnego Laboratorium Analitycznego czarnobylskiej siłowni, w rozmowie z dziennikiem "Washington Post" przyznał, że "Rosjanie wyrządzili w Czarnobylu niepowetowane szkody". - Z lokalnej elektrowni atomowej zabrali sprzęt wart wiele milionów dolarów, który jest im zupełnie nieprzydatny - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Rosja Czarnobyl Ukraina elektrownia atomowa

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się 36 lat temu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR elektrownia atomowa atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna NAUKA

NASZ WYWIAD Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Pytamy fizyka jądrowego

Popularny serial "Czarnobyl" przedstawia historię przebiegu i skutków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy wizja ukazana w produkcji odzwierciedla wypadki sprzed 36 lat? Co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku? Czy po ponad trzech dekadach wyciągnęliśmy wnioski z czarnobylskiej katastrofy?
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa fizyka HISTORIA energia atomowa magazyn wakacyjny wakacje 2021

Płyn Lugola. Próba reakcji na katastrofę w Czarnobylu

36 lat temu miał miejsce wybuch w czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Pomimo że liczba bezpośrednich ofiar wynosiła około 30 osób, to setki tysięcy ludzi było narażonych na nadmierne promieniowanie. Stąd polskie władze podjęły szybką decyzję o rozpoczęciu podawania dzieciom i młodzieży płynu Lugola, żartobliwie nazywanego przez społeczeństwo "radziecką coca-colą".
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl katastrofa w Czarnobylu elektrownia atomowa Ukraina

Katastrofa czarnobylska – tragedia oswojona przez kulturę masową

Jednym z elementów światowej popkultury XXI wieku stała się - głównie za sprawą serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R i serialu "Czarnobyl" - katastrofa w czarnobylskiej elektrowni jądrowej z 1986 roku. Odniesienia do niej możemy dostrzec w dziełach współczesnej kinematografii, w książkach, grach i muzyce. Sama "czarnobylska strefa" stała się za to atrakcją turystyczną, która co roku ściąga tysiące turystów. 
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl ZSRR elektrownia atomowa katastrofa w Czarnobylu HISTORIA turystyka MUZYKA serial FILM Ukraina

Polscy wolontariusze pomagają w Czarnobylu

Maciej Nastaga z Fundacji "Potrafię Pomóc" oraz Arkadiusz Podniesiński ze Stowarzyszenia Profuturum - fotografik, filmowiec, który od wielu lat dokumentuje skutki katastrofy elektrowni w Czarnobylu - to pierwsi zagraniczni wolontariusze, którym po wycofaniu wojsk rosyjskich udało się dotrzeć z pomocą humanitarną aż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia i do okolicznych wiosek.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Korczyńska pomoc wojna na Ukrainie Ukraina Trójka Czarnobyl

Ukraińscy jeńcy z Czarnobyla. Szef MSW Ukrainy poinformował, dokąd ich wywieziono

Część ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli w czasie rosyjskiej okupacji obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu, przebywa na Białorusi - oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. Według niego do niewoli trafiło 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja Czarnobyl

"Rosjanie pozostawili zgliszcza". Archiwum Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej doszczętnie zniszczone

Szef rady obywatelskiej przy Państwowej Agencji ds. Strefy Wykluczenia Ołeksandr Syrota poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o zniszczeniach, jakie pozostawił po sobie agresor. - Żołnierze rosyjscy zniszczyli wieloletnie archiwum oraz laboratorium analityczne Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - poinformował .
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Rosja Czarnobyl

Wojska rosyjskie w Czarnobylu. Paweł Bobołowicz: szantaż i straszenie użyciem brudnej bomby

- To przykład tego, że Putin i jego dowódcy nie szanują rosyjskiego żołnierza, jest on traktowany jak mięso armatnie. Przez wieki nic się nie zmienia, to podejście nie tylko do żołnierza, ale i do człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent Radia Wnet na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Trzmiel Czarnobyl
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem