more_horiz
PR24 Portal
Section05
Donieck

Humor w powieści o wojnie? "To psychologiczna obrona przed rzeczywistością"

Tamara Duda w powieści "Córeczka" udowadnia, że literatura wojenna może łączyć w sobie dramaturgię z humorem i ironią. Zdaniem tłumacza Marcina Gaczkowskiego to "psychologiczna obrona przed rzeczywistością". Autorka jest tym wiarygodniejsza, że w latach 2014-2016 jako wolontariuszka sama niosła pomoc walczącym rodakom.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina literatura Magda Mikołajczuk Donieck Donbas Jedynka Ukraina

Obwód doniecki. Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem Switłodarsk

We wtorek rano rosyjskie siły zajęły miasto Switłodarsk w obwodzie donieckim - poinformował na antenie rozgłośni Wilne Radio szef switłodarskiej administracji wojskowej Serhij Hoszko. Jak podaje agencja UNIAN, ukraińskie oddziały wycofały się ze Switłodarska na "pozycje bardziej sprzyjające działaniom obronnym".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Donieck

Pułk Azow nie składa broni. Bohaterska obrona ostatniego przyczółku wolności w Mariupolu

Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Znajduje się tam kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. W piwnicach fabryki nadal chronią się też cywile. W udostępnionym nagraniu wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatłosław Pałamar podkreślił wolę walki ukraińskich żołnierzy o ostatni przyczółek miasta. - Mariupol należy do Ukrainy - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Donieck Donbas Mariupol wojna na Ukrainie Rosja agresja

"To tylko utrudni negocjacje". Zełenski o rosyjskich "pseudoreferendach" w Doniecku i Ługańsku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Kijów Donieck Ługańsk

Wschód Ukrainy w ogniu. Zacięte walki i zmasowany ostrzał w obwodzie ługańskim i donieckim

W ogarniętym walkami obwodzie ługańskim najgorsza sytuacja panuje w Kreminnej, Popasnej i Rubiżnem. Trwa oblężenie Mariupola w obwodzie donieckim. Rosjanie intensywnie ostrzeliwują szereg miejscowości tego obwodu - donosi portal Hromadske. Po odstrzałem znalazły się także m.in. Charków, okolice Krzywego Rogu i Mikołajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Donbas Donieck Ługańsk Rosja Ukraina Europa serwis wschodni

Jak potoczy się ofensywa w Donbasie? Amerykańscy eksperci wieszczą rosyjską porażkę

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) określa sukces rosyjskiej ofensywy w Donbasie jako "wysoce nieprawdopodobny". Jak podkreślają eksperci, wojska agresora nie przezwyciężyły kluczowych problemów, jakim jest brak koordynacji i "katastrofalnie niskie" morale żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina Europa serwis wschodni Ameryka USA Stany Zjednoczone Donbas Donieck Ługańsk
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem