X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
Dorota Gacek

Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Dorota Gacek Alina Grabowska Anna Rzeczycka stan wojenny PRL Dwójka

Prof. Stanisław Rodziński: lata studiów wpłynęły na moją pracę nauczycielską

- Po studiach przez szereg lat byłem wychowawcą w domu dziecka, co było doświadczeniem niezwykłym, potem nauczycielem w szkole podstawowej - w Programie 2 Polskiego Radia przypomnieliśmy opowieści prof. Stanisława Rodzińskiego, który 17 lipca zmarł w Krakowie. Był artystą malarzem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny historii sztuki.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie odeszli 2021 Dorota Gacek

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Julia Hartwig była twardą obywatelką

- Miała bardzo mocno ugruntowane przekonania o obowiązkach obywatelskich. Jeszcze nie było Solidarności, a ona potrafiła zadzwonić do mnie i powiedzieć: "pamiętaj, obowiązek obywatelski o godz. 16". Ja już wiedziałam, że jest to przypomnienie o jakimś zebraniu, nie bardzo formalnym, w jakiejś bardzo ważnej sprawie - mówiła w setną rocznicę urodzin Julii Hartwig (14.08) jej przyjaciółka Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja Dorota Gacek Dwójka wspomnienie

Julia Hartwig: jeżeli idziemy przez świat roztargnieni, to nic z niego nie mamy

- Nie lubię ubóstwiania dzieciństwa, które się bardzo często pojawia w literaturze, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ono jest źródłem twórczości dla wielu pisarzy i że to jest piękne źródło. Natomiast sama nigdy nie czułam potrzeby powrotu do tego okresu, żeby go opisywać, żeby wracać do jakichś szczegółów - wspominała w rozmowach w Dwójce poetka Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig Dorota Gacek poezja KULTURA

Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Dwójka poezja Dorota Gacek

"O szyfrantkach z czasów II wojny światowej pisało się dotąd zdawkowo"

- Kryptologii i pracy w Państwowym Biurze Szyfrów poświęciłem prawie 20 lat. W innych swoich zajęciach również korzystałem z tego doświadczenia. Zauważyłem, że pisze się o wielu bohaterach czasów wojny, natomiast o paniach, które zajmowały się szyframi w Komendzie Głównej AK i u Delegata Rządu na Kraj, prawie nic - mówił w Dwójce Krzysztof Leszczyński, autor książki "Nieznane i zapomniane. Bohaterki szyfrów 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka szyfrowanie Dorota Gacek II wojna światowa Armia Krajowa

"Nazywanie mnie klasykiem to określenie obelżywe"

- Mam mocne poczucie przynależności do pokolenia, które swą edukację zdobyło w okresie wojny. Wybrałem formę wierszy, ponieważ one narastają w człowieku i przelewanie ich na papier jest zabiegiem stosunkowo szybkim. Sprawą literatury, tak jak każdej działalności człowieka, jest manifest postawy wobec świata, budowanie tablicy wartości - to fragment jednej z archiwalnych wypowiedzi Zbigniewa Herberta, których wysłuchaliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Dwójka Dorota Gacek Adam Zagajewski

"Ta podróż była przełomowym momentem w życiu Máraiego"

- On już wtedy widział, że powoli nie mieści się już w ramach dziennikarskich, publicystycznych, i że powinien znaleźć jakiś nowy pomysł, co dalej. Taką okazją, wielką szansą, była dla niego podróż na Wschód - mówiła w Dwójce Irena Makarewicz, tłumaczka wydanej właśnie w Polsce książki "Śladami bogów" Sándora Máraiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Dwójka KULTURA podróże Bliski Wschód Sandor Marai