more_horiz
PR24 Portal
Section05
Dorota Truszczak

Polacy odkryli nieznany dotąd gatunek pasożyta, występujący... w nosie żubra

Historia żubrów pokazuje, jak łatwo doprowadzić do wyginięcia jakiegoś gatunku i jak wiele trzeba zrobić, by znów był w środowisku. Do powrotu żubra do środowiska przyczynili się polscy badacze, którzy ponad sto lat temu podjęli to wyzwanie, kiedy światowa populacja tych zwierząt, żyjących tylko w niewoli, liczyła ok. 50 osobników. Jakie znaczenie ma odkrycie nowego pasożyta w nosie żubrów? Dlaczego to jest ważne? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta NAUKA Dorota Truszczak żubr pasożyty

Fusy z kawy - ekologiczny surowiec do produkcji materiałów termoizolacyjnych

Szacuje się, że statystyczny Polak produkuje rocznie około trzech kilogramów fusów kawowych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracuje nad wykorzystaniem ich jako ekologicznego surowca. Surowiec ten miałby służyć do wytwarzania porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Cel jest taki, by wykorzystać je np. do budowania czy docieplania konstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  kawa żubr ekologia Dorota Truszczak NAUKA

"Państwo carskie wydawało się kolosem na glinianych nogach"

Początkiem rewolucji 1905-1907 na ziemiach polskich była krwawa niedziela w Petersburgu 22 stycznia, a według kalendarza rosyjskiego 9 stycznia 1905 roku. - Jedni będą chcieli państwo carskie obalić w celach rewolucji społecznej, jak Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy (...), natomiast inni, jak PPS kierowany ręką Piłsudskiego i jego najbliższych współpracowników, myślą o wykorzystaniu tego upokorzenia imperium rosyjskiego w wojnie z Japonią do dywersji geopolitycznej, która może przekształcić się w skuteczne powstanie o niepodległość Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski PPS

Nowe życie polityczne w zaborach: ruch narodowy, socjalistyczny i ludowy

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" - te słowa pieśni, dzisiejszego hymnu Polski, mówiły w końcu wieku XIX to, że mimo iż Polski nie ma na mapie Europy, to nie oznacza to jej śmierci. Polska żyje, bo żyją Polacy. Rosja krwawo stłumiła powstanie styczniowe i na długie lata pozbawiła nas nadziei. Szlachta przestała być przewodnią siłą narodu, została zniesiona pańszczyzna, upowszechniała się oświata. W jakim stopniu te zjawiska przyczyniły się do powstania na ziemiach polskich pierwszych partii politycznych o różnych odcieniach: narodowym, socjalistycznym i ludowym?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA

Prof. Wojciech Roszkowski o putinowskiej Rosji

- Putin czerpie jakby z dorobku KGB, czyli najgorszego rodzaju służby państwu sowieckiemu. Dlaczego więc zachodni świat przyjął za dobrą monetę istnienie państwa, na którego czele stoi gang ludzi wyrosłych z KGB? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak komunizm Władimir Putin Wojciech Roszkowski Jedynka Ukraina

Kulturkampf i walka o polskość w zaborze pruskim (1871-1914)

Okres od zjednoczenia Niemiec do wybuchu I wojny światowej to najbardziej nasilona germanizacja i zwalczanie polskości w zaborze pruskim. Jak zareagowała na to ludność polska? Jak to się stało, że bohaterem narodowym stał się dla niej chłop Michał Drzymała? Dlaczego do rangi symbolu oporu urósł także strajk dzieci w niewielkiej szkole we Wrześni w 1901 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Prusy Niemcy Otto von Bismarck katolicyzm wiara
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem