more_horiz
PR24 Portal
Section05
Edward Gierek

"Wtłoczył ogromne środki do niewydolnego sytemu". Prof. Antoni Dudek o Edwardzie Gierku

- Film o pierwszym sekretarzu mówi jedną prawdę: że Gierek chciał zmodernizować Polskę. Ale to się nie skończyło fiaskiem dlatego, że były przeciw niemu jakieś spiski, tylko dlatego, że wtłoczył on ogromne środki do niewydolnego systemu, który większość tych środków zmarnotrawił albo przejadł - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek. 
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 Edward Gierek

Renesans Fiata 126p

Istnieje samochód, który mimo wszystkich swoich wad, budzi wśród Polaków bardzo ciepłe wspomnienia. Produkowany na licencji Fiata przez polską Fabrykę Samochodów Małolitrażowych Fiat 126p przeżywa swój renesans, a chęć wejścia w jego posiadanie zarówno przez starszych, jak i młodszych kierowców jest każdego dnia większa!
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek Europa fiat fiat 125p fiat 500 motoryzacja PRL HISTORIA Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody samochód kierowca kierowcy

"Przedstawia fałszywy obraz tamtej epoki". Rafał Dudkiewicz w PR24 o filmie "Gierek"

- Film zawiera fałszywą dychotomię: dobry, cywilizowany Edward Gierek kontra zły, zsowietyzowany generał Jaruzelski. W rzeczywistości przecież Edward Gierek był immanentnym elementem systemu komunistycznego. Był działaczem partii komunistycznej, człowiekiem, który musiał otrzymać zgodę Moskwy na sprawowanie władzy - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Rafał Dudkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA Edward Gierek FILM

pr24 "Chodzi o emocje". Kozłowski m.in. o filmie "Gierek"

- W tych filmach miałem przyjemność współpracować z reżyserami, którzy mi zaufali, mówię o Michale Węgrzynie, z którym współpracujemy już od kilkunastu lat, i o Patryku Vedze. W obu przypadkach mam od nich taki kredyt zaufania, z którego cały czas korzystam, ale staram się go nie wykorzystać do końca - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kozłowski, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także dziennikarz Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Maja Kluczyńska Zbigniew Kozłowski kino Edward Gierek

Film "Gierek". Szumski: nie znalazłem w nim ani prawdy czasu, ani prawdy ekranu

- Film początkowo oglądałem z wielkim zainteresowaniem, ponieważ zajmuję się tą tematyką i jestem też zainteresowany dyskusją o epoce Gierka. Jednak wyszedłem z kina rozczarowany, ponieważ w tym filmie nie znalazłem ani prawdy czasu, ani prawdy ekranu - powiedział Jakub Szumski, autor książki "Rozliczenia z ekipą Gierka". Gościem Polskiego Radia 24 był również Rafał Woś, jeden ze scenarzystów filmu "Gierek".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA FILM Polskie Radio 24 Edward Gierek

Bomba atomowa Gierka? Marzenia pierwszego sekretarza i tajemnicza śmierć genialnego naukowca

Polska Rzeczpospolita Ludowa znajdowała się w ekskluzywnym gronie sześciu państw pracujących nad nowatorską gałęzią atomistyki. Miała szansę stworzyć nie tylko wydajne źródło energii, ale być może także własną broń jądrową. Program przerwał zagadkowy wypadek gen. prof. Sylwestra Kaliskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Gierek bomba atomowa elektrownia atomowa NAUKA energetyka

Slogany, nadzieje, kryzysy i długi. Dekada Gierka rok po roku

– Do roku 1975 mogło się wydawać, że istnieje pokrycie dla partyjnej propagandy. Społeczeństwo nie było jednak informowane o tym, jakie koszty pojawiły się w związku ze wzrostem gospodarczym i poprawą stopy życiowej ludności – mówił w Polskim Radiu historyk Janusz Kaliński.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 gospodarka polska PZPR lata 70 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Warszawa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem