more_horiz
PR24 Portal
Section05

Egipt

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kleopatra starożytność Egipt netflix

"Miasto na sercu" w delcie Nilu. O niezwykłych odkryciach polskich archeologów

Historyk Herodot nazywał Egipt "darem Nilu". Geografia tej rzeki stała się poniekąd podstawą wydzielenia pierwszych struktur państwowych tego regionu - Górnego i Dolnego Egiptu. Drugi z tych obszarów obejmował tereny delty Nilu. Powstały tu ważne ośrodki państwa faraonów: m.in. Sais, Bubastis, Awaris, Tanis, które od lat badane są przez specjalistów z różnych krajów, w tym Polski. Warto nadmienić, że odkrycia polskich archeologów stały się przełomem w badaniu pozostałości starożytnego państwa.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Egipt Katarzyna Kobylecka starożytność

Cud starożytnej architektury. Jakie tajemnice skrywa piramida Cheopsa?

Kilka dni temu świat obiegła sensacyjnie brzmiąca informacja o odkryciu w piramidzie Cheopsa nieznanego dotąd korytarza, który został zlokalizowany tuż nad oryginalnym wejściem do piramidy. Egiptolodzy studzą jednak entuzjazm, uważając pustą przestrzeń za celowy zabieg konstrukcyjny, który miał zmniejszać nacisk wyżej położonych kamieni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka piramidy starożytność archeologia Egipt

Wakacyjny dylemat: wypoczynek w miejscu, które znamy, czy odkrywanie nowych kierunków?

Są miejsca na świecie, które mają już dość turystów i wręcz zniechęcają do odwiedzania. Są jednak też takie, które robią wszystko, by do nich przyjechać: nawet dopłacają. Jaki kierunek wybrać planując wakacje, czym się kierować?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże wakacje Egipt Turcja Grecja Bułgaria wypoczynek zwiedzanie Tajwan Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka Stefan Czarniecki

Egipt. Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie

Liczące 4300 lat znalezisko odkryto na dnie 15-metrowego szybu w niedawno odnalezionej grupie grobowców z piątej i szóstej dynastii w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze, powiedział dziennikarzom archeolog Zahi Hawass, dyrektor zespołu badawczego. Mumia mężczyzny imieniem Hekashepes znajdowała się w wapiennym sarkofagu zapieczętowanym zaprawą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Egipt starożytność odkrycia i ciekawostki NAUKA archeologia