more_horiz
PR24 Portal
Section05
Enigma

"Sukces polskich kryptologów". Z wizytą w Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to "Jedyne takie miejsce" opowiadające historię wybitnych polskich kryptologów, dzięki którym został złamany szyfr Enigmy. - To umożliwiło odczytywanie niemieckich wiadomości. Uratowano wiele istnień ludzkich, ponieważ wojsko wiedziało, gdzie Niemcy planują uderzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wanat, historyk wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Enigma matematyka Poznań

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Czarnobyl medycyna historia Polski Enigma

"To jest coś wyjątkowego". Sukces polskiej nauki na wystawie "Enigma. Zagadka rozwiązana"

"Enigma. Zagadka rozwiązana" to wyjątkowa wystawa, na której po raz pierwszy jest prezentowane szczególne dzieło polskich kryptologów. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro na antenie Polskiego Radia 24 zdradził szczegóły i opowiedział w czym tkwi wyjątkowość eksponatów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Maja Kluczyńska Enigma historia Polski społeczeństwo POLSKA

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Enigma II wojna światowa

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski szyfrowanie wywiad II wojna światowa Enigma Mateusz Drozda

„Enigma. Zagadka rozwiązana”. Wystawa dokumentująca wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej

Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury przygotowały wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”. W jej ramach po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany szerokiej publiczności eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Glasgow klimat Antarktyda Powązki język polski Enigma Mateusz Morawiecki

Kryptologia dla wszystkich. Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

- To nie będzie muzeum, lecz centrum, w którym będziemy opowiadać o historii polskich kryptologów oraz animować aktywność naukową. Chcemy przyciągać zarówno młodych ludzi, jak i tych w słusznym wieku i pokazać im historię złamania Enigmy w szerszym kontekście - mówił w Dwójce Piotr Bojarski, dyrektor poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma.
Zobacz więcej na temat:  Enigma szyfrowanie Dwójka Jakub Kukla II wojna światowa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem